David LaChapelle Sergisi “Make Believe”

Arts & CultureAugust 19, 2022
David LaChapelle Sergisi “Make Believe”

Sayısız ikonik karenin ardındaki isim David LaChapelle, Fotografiska’da gerçekleşecek solo sergisi “Make Believe” ile inanç ve popüler kültürü harmanladığı vizyonunu New York’a taşıyacak. 

1984’den 2022’ye uzanan kırk yıllık kariyerinde sanat, moda ve müzik dünyasını; özellikle de popüler kültür figürlerine olan bakış açımızı değiştiren ünlü fotoğrafçı David LaChapelle, yüz elliden fazla eserinin sergileneceği Make Believe adlı sergisi ile işlerini anıtlaştıracak. Fotoğrafçının birer sanat eseri olarak kodladığı moda kampanyaları, editoryal çekimleri ve albüm kapakları dahil olmak üzere sayısız işinin sergileneceği “Make Believe”, altı kattan oluşan binanın her katını kaplayacak. Normalde her katı farklı bir sergiye ayrılan bu bina, LaChapelle’in 40 yıllık kariyerine adanıyor olacak.

İşleri ile zamanımızın etki gücü en yüksek sanatçılarından sayılan LaChapelle, gerçeklik ile fanteziyi harmanladığı işlerinde tanrıya olan inancı ile maneviyattan uzaklaşan popüler kültür öğelerini karelerine taşıyor. Çevre, cinsel kimlik, beden algısı, güzellik standartları ile ünlü isimlerin kendilerine yarattığı imajları alıp yeni bir paralel gerçeklik yaratan fotoğrafçı; gösterişli ve fantastik görsel dünyası ile “celebrity” fotoğraflarında bir çığır yaratmıştı.

Courtesy of Fotografiska

Daha önce sergilenmemiş eserlerini de göreceğimiz “Make Believe”’de LaChapelle’in Dua Lipa, Lady Gaga, Madonna, Elton John, Lana Del Rey, Kanye West, Michaeal Jackson, Britney Spears, David Bowie, Eminem gibi 1990’lar ve 2000’li yıllara damga vuran isimlerle çektiği ikonik kareler de yer alacak. LaChapelle tarafından Andy Warhol’un 1986’da çekilmiş olan portesi, özellikle koleksiyonda sergilenecek önemli parçalardan biri. Fleetwood Mac, Rolling Stones ve Mariah Carey için çektiği albüm kapaklarının da yer alacağı sergi, fotoğrafçının sanatın her alanını tekeline alan işlerini sunuyor olacak. 9 Eylül’de açılacak ve ocak ayına kadar sürecek olan Make Belive; LaChapelle’in anıtsal karelerinin Fotografiska’nın kilisevari gotik tasarımı ile birleştiği özel bir atmosfer sunacağa benziyor. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS