Chino; A style of 70’s

7ICONSMay 18, 2019
Chino; A style of 70’s

Skandal, savaş ve disko ile dolu bir dönem düşünün! Vietnam Savaşı ve Washingtondaki Watergate skandalı ardından 70’lerin masumiyeti bitmek üzereydi. Ardından popüler kültürün uçsuz bucaksız hikayesi başladı. Gişe rekorları kıran filmler ve televizyon şovları yükselişe geçmişti. Ve ansızın disko hayatımıza girdi. Bu gelişmeler ile birlikte erkek modası tekrardan ortaya çıktı.

1970’lerde moda tamamıyla bireysellik ve kendini ifade etmekten ibaretti. Geleneksel tüm moda kuralları yıkılmaya başlamıştı. Ve ardından androjen terimi ortaya çıktı. Bu dönemde ortaya çıkan önemli stilleri sıralamak gerekirse; hippi, peacock, glam rock ve disko bunlardan sadece birkaçı.

Erkek pantolonlarındaki yükseliş ise 70’lerde Gant’in chino pantolonlarını tanıtmasıyla başladı. Bir anda erkek stilinin önemli bir parçası haline gelen chino pantolonların hikayesi ise askeri üniformalara dayanıyor. Resmi kıyafetten uzak daha casual bir yaklaşımda olan chino 70’ler erkek stilini tekrardan canlandırmayı başardı.

Amerikan spor giyimin önemli anahtar parçalarından biri olan chino pantolonlar pratik, konforlu ve demokratik! Ve, herkes chino ile daha iyi görünüyor!

 

 

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS