İstanbul’da, İtalyan kökenli Levanten bir ailede dünyaya gelen Chiara de Rocchi, tasarımlarında evrenin ve doğanın işleyiş düzeninden ilham alan bir tasarımcı. Sanat odaklı bir ailede büyüyen ve hem Türk hem İtalyan kültürlerini deneyimleme fırsatı bulan Chiara, bu sayede bakış açısını genişletme ve yaratıcı bir kariyere hazırlanma olanağı yakalamış. Form ve fonksiyon konseptlerini sorgularken doğal kaynaklardan ilham alan sanatçı, kontrastın oluşturduğu harmoniyi eserlerinde başarıyla ifade ediyor. 2018 yılında, işlevsel sanat eseri olarak adlandırdığı tasarımlarını hayata geçiren Rocchi, ev eşyaları ve objeler tasarlayarak başladığı yolculuğuna günümüzde heykel alanında devam etmekte.

Tasarım sürecinde ilham kaynakların neler?

En büyük ilham kaynağım doğa, fakat malzeme seçimi yapmak bile ilham veriyor bana. Tek bir andan ya da bir mekandan ilham almıyorum. Tasarım sürecindeki ilhamın belirli mekan ya da zamana bağlı olmadığına inanıyorum. Tasarımlarımda yaşadığım süreçten ilham alıyorum. Her zaman yola aynı duygu ve düşünceyle çıkmıyorum. Bazen yolculuğu tamamladığımda bambaşka sonuçlar çıkıyor. Her bir tasarım benim için bir deneyim. Bu deneyimleri aktarmayı seviyorum. Demir ile bağ kurmak ve statikliğini akışkan bir görünüme kavuşturmak her seferinde farklı kapılar açıyor bana.

Eserlerinin ardındaki felsefe nedir?

Hayatta, doğada, insanda ikililik kavramı dikkatimi çekiyor. Kaygının önceliğinden ödün vermeden tasarlanan objelerim, tasarımsal ve işlevsel anlamda ortaya koydukları düalite ile hayatın tamamını ele geçiren yin-yang konseptini sembolize ediyor. Doğanın sunduğu olağanüstü̈ ham maddelerle ürettiğim tasarımlarım ahşap ve demir gibi natürel malzemeler ile hayat buluyor. İçinde yaşadığımız gezegenin bize sunduğu doğal zenginliklerden olan bu iki malzeme, birbirleri içinde bütünleşirken aynı zamanda muhteşem bir tezatlığı ortaya koyuyor.

Senin yin ve yang yönün?

Hayata ne kadar hep iyi yönden baksam da bir tarafım her zaman negatif düşünmeye meyillidir. Her insan böyledir belki ama ben ikisi arasında dengeyi bulduğuma da inanıyorum. Negatif düşüncemi bastırmak yerine kabullenerek onu iyi yöne çevirmeye çalışıyorum.

Yaratıcılığının özü nereden geliyor?

Öncelikle iki farklı kültürün etkisi çok büyük. Yemek ve aile bağlarında iki kültür arasında çok benzerlik var. İtalya’dan gelen kültürel çeşitliliği tasarımlarımda fark edebiliyorum. İstanbul’daki eski yapılara ilgim de buradan geliyor. İtalya’da çok fazla eski yapı var ve dakikalarca bu yapıları inceleyebilirim. Ailemin mimar oluşu da etkin rol oynuyor elbette… Mimari, sanat, kültürel farklılıklar, yaşam, doğa hepsi yaratıcılığımı etkiliyor. Çağdaş sanat dışında mutfağa da çok ilgi duyuyorum. Farklı tatları, kombinasyonları denemeyi seviyorum. Atölyemin bir kısmını kafeye çevirme sebeplerimden biri de bu diyebilirim. İtalyan ve Türk mutfağı birbiri ile çok benzer. Burada da iki kültürden besleniyorum ve kendimi çok şanslı hissediyorum.

Eserlerini bize üç kelime ile anlatmanı istesek?

Akışkan, işlevsel ve dikkat çekici.

Gece insanı mısın gündüz mü?

Gündüz.

Tasarımlarında zıtlıktan doğan güzellik mottosundan yola çıkıyorsun, peki hayat motton nedir?

Bir şeyi çok istersen olur.

Atölyedeyken dinlemeyi en çok sevdiğin şarkı?

Tek bir şarkıda takılı kaldığım pek olmuyor. Farklı modlara göre playlistlerim var. Yağmurlu günlerde daha çok romantik şarkılar dinlemeyi seviyorum.

Günlük stilinde estetik kaygılar mı yoksa fonksiyon mu önde geliyor?

Günlük stilimde fonksiyon ve konfor en önde gelir. Günlük ya da gece kombinlerimde her zaman rahat ve kullanışlı tasarımlar tercih ediyorum. Moda ile ilişkim de ürettiğim eserler ile benzer aslında. Minimal ve çok yönlü kıyafetler tercih ediyorum. Hızlı kombin yapabileceğim ürünleri seçiyorum.

Kendini hayalperest mi yoksa realist olarak mı tanımlarsın?

Kesinlikle realist olarak tanımlarım. Gerçeklerle yüzleşmek benim için çok önemlidir.

Seni en çok etkileyen sanatçı?

Bansky

İzlemekten bıkmayacağın bir film?

In the Mood for Love

Son zamanlarda seni en çok heyecanlandıran şey?

Rubbell ailenin sanat koleksiyonunu sergilemek için yaptığı müzeyi gezerken çok heyecanlandım. Bu heyecanı uzun zamandır hiç yaşamamıştım.

İleriye dönük projelerin neler?

Şu an endüstri atıkları üzerinde çalışıyorum. Bu çalışmamı ilerleyen günlerde paylaşacağım.