2021’de çocuklar derslere evden girmeye hazır alışmışken moda derslerimiz için de aynı yöntemi izleyebiliriz diye düşündük. Hepimizin çok iyi bildiği markalarının tarihini ve ikonik parçalarını incelemek için yola çıkıyoruz. Moda devlerinin bilinmeyenlerini keşfedeceğimiz yolculuğumuz için ilk rotamız ünlü Fransız Moda evi Chanel. Hazırsanız başlayalım!

Gabrielle Chanel ve ikonik yakasız ceketi

N° CHANEL

Dönemin kadınlık anlayışında kuralları yıkan kadın Gabrielle Bonheur Chanel’i çok iyi biliyoruz. Kurduğu modaevi ile güzellik standartlarını değiştiren, kadın modasında fonksiyonalizmi ve özgürlüğü savunan Coco’nun hikayesine ve imza attığı devrimsel olaylara yakından bakalım. 

Gabrielle Bonheur Chanel’in çocukluğu

N° 1 

1883 yılında Fransa’da doğan marka kurucusu Gabrielle Bonheur Chanel bir yetimhanede büyür ve burada geçirdiği 6 yıl boyunca dikiş dikmeyi öğrenir. Krizleri fırsata çevirmeye küçük yaşında başlamış olan Gabrielle önce terzi olarak işe başlar, ara ara ise La Rotonde kabaresinde şarkıcılık yapar. 

N° 2

Sonrasında işler değişir ve hayatında önemli değişiklikler yaratan iki isim Etienne Balsan ve Arthur Edward Capel ile tanışır; onlar sayesinde edindiği çevrelerden ilk müşterilerini kazanmaya başlar.

Chanel’in 31 Rue Cambon’daki ilk butiği 

N° 3

1910 yılında Arthur’un destekleriyle lisanslı şapka tasarımcısı olur ve Paris’te Chanel Modes adını verdiği ilk butiğini açar. Kısa süre içinde dükkanın bulunduğu sokak dünya çapında popüler olur ve onun adıyla anılmaya başlar.

Jarse etekler ve bacak boyunu uzun gösteren ten rengi Chanel babetler

N° 4

Deauville’de bir butik daha açan ve şapka tasarımlarıyla ünlü Coco, artık kendi kadın kıyafet koleksiyonunu yaratmak ister ve moda tarihinde devrimsel bir hareket olarak bilinen jarse kumaşa geçiş yapar. Bu seçim aslında kıyafet tasarımcısı lisansının olmaması ve yasadışı bi durumla karşılaşma tehlikesine karşı aldığı bir önlemden ibarettir

Marilyn Monroe ve Chanel N° 5

N° 5

1921 yılında ise bu yıl 100. yaşını kutlayan zamanının tüm kokularının ötesinde bir yere sahip olan Chanel N° 5 isimli parfümünü üretir. Piyasadaki ilk sentetik bileşenlerden oluşan parfüm olan bu zamansız efsane birçok koku notasını aynı anda içinde barındırarak bir manifesto olma özelliğini taşır. 

Erkek giyiminin rahatlığını kadın giyimine aktaran Coco’nun en büyük devrimi: kadın pantolonu

N° 6

Gittikçe adını duyurmaya başlayan modaevi zamanla inci kolyeleri, tüvit ceketleri, maskülen pantolonları ile dönemin güzellik standartları ve kadın algısında geri dönülmeyecek izler bırakır. Marka, dünyaca ünlü yıldızlar sayesinde daha da ikonik bir hale gelir.

2019 İlkbahar- Yaz Defilesi: Chanel Plajı Seti- Grand Palais
2015 İlkbahar- Yaz defilesi: Karl Lagerfeld Grand Palais’nin içinde kurduğu Paris sokağı canlandırmasında

N° 7

1971 yılında vefat eden Gabrielle’in ardından 1983 yılında Karl Lagerfeld’in markanın kreatif direktörü olması ise Chanel’i bambaşka bir boyuta taşır. Büyük fikirleri ve sınırsız yaratıcılığıyla defileleri bir tiyatro titizliğinde hazırlayan Lagerfeld, her koleksiyon için temalar belirler ve Grand Palais’nin içine yerleştirdiği devasa setler ile defile dünyasında yaratıcılık sınırlarını zorlar. 

Virginie Viard kreatif direktörlüğündeki ilk Chanel defilesi.

N°8

Karl’ın ölümünden sonra moda mirasını devralan Virginie Viard ise ikonikleşmiş Fransız stili ile günümüz Chanel kadınının iyi bir temsili olarak kreatif direktörlük görevini üstlenmeye devam ediyor.

Bilinmeyenler Dosyası

Coco takma ismini söylediği şarkılardan biri olan Qui Qu’a Vu Coco ? ‘dan alır.

İlk müşterileri varlıklı Fransız aristokratı Balsan’ın metresleri olur. 

Kıyafetlerinin eskizlerini çizmez ve onları dikmez; genelde manken üzerine kumaşı atıp istediği silüeti elde edinceye kadar keser ve iğneler.

Eteklerini çalışan kadınlar sigara paketlerini koyabilsinler diye cepli tasarlar.

Chanel N° 5 parfümü, Coco’nun denemeler esnasında 5. kaptaki kokuyu seçiyor oluşundan gelir. 5 aynı zamanda çocukluğundan beri ona şans getirdiğine inandığı sayıdır. Parfümün formülü ise günümüzde hala gizli tutulur.

Jarse kumaş Chanel tasarımlarına girmeden önce o güne kadar sadece erkek iç çamaşırları için kullanılır.

Chanel’in siyah tutkusu ise Gabrielle’in bir kazada kaybettiği sevgilisi Arthur’un yasından doğar. Siyahı günlük hayatın içine yerleştirerek tasarladığı ikonik siyah elbisesine bu dönemde imza atar.