Ceylan Çarmıklı Pekün

PeopleDecember 1, 2015
Ceylan Çarmıklı Pekün

Bazı kişilerin ileride ne olacağı çok küçük yaştan belli oluyor. Ceylan Çarmıklı Pekün de öyle biri işte. 16 yaşındayken gecenin bir yarısında arkadaşlarına üşenmeden yemek pişiren birinden maliyeci olmayacağı belliydi. Gelin, lezzetine siz de dahil olun.

Şu an nelerle uğraşıyorsun?
Catering’in yanı sıra müşteriye birebir sıcak satış olması için 4. Levent’te Noon Spoon adında bir cafe/restoran açtım. İnanın şu an uğraştığım tek şey o! İnsanın başarılı olabilmesi için kendi işinin başında durması ŞART!

Bir yemeğin yanında en güzel gidecek şey?
Sevdikleriniz ve çok keyifli bir sohbet, başka türlü bir anlamı olmuyor.

Catering’ini yapmayı en çok sevdiğin davet turu?
Ev daveti. Birinin evine gidip, ev sahibine kendisi misafirmiş gibi servis yapmak, onları mutlu etmek ve davet sonunda yüzlerindeki o mutlu ifadeyi görmek ne kadar yorulsam da bir anda bana her şeyi unutturuyor.

Hayatında yediğin en güzel yemek?
Makarnaya bayılırım! İtalya’da çalıştığım mutfaktan çıkan salyangozlu gnocchi hayatımda yediğim ve hala tadı damağımda olan muhteşem bir yemekti!

Ceylan’ın ….’sini yemen lazım!
Bilmem ki, her şeyi güzel yapıyorum! Şaka bir yana, Melanzane’mi çok beğeniyor herkes. Bir de Stracciatella ve Cherry Domatesli Makarna yapıyorum. Ona da hastalar. Tatlı da sanırım çikolata ve karamelli Panna Cotta’da iddialıyım.

Bir ay yemek yapamayacak olsan vaktini nasıl harcarcadın?
Yemek yapmadan durabilir miyim bilmiyorum ama, hadi oldu diyelim, heralde sürekli restoran araştırmasına girip yeni yemekler tadardım. Tatile çıkardım. Bir de evde keyif yapardım. Restoran sahibi olunca biraz onun özlemi çekiliyor!

En cok baktığın web sitesi?
Pinterest.

Sosyal medyadan öğrendiğin en önemli bilgi?
Sosyal medyasız hiçbir şey yürümüyor. Acayip güçlü bir mecra. Şunu öğrendim ki eğer sosyal medyayı çok fazla kullanmıyorsan, insanlar seni anında unutuyorlar. Markanı duyurabilmek için sürekli aktif ve heyecanlı bir kullanıcı olman gerekiyor.

Noon Spoon’da kimin gelip yemek yemesini isterdin?
İşinde çok başarılı olan, dünyada ün salan Şef Mehmet Gürs’e yemek yapmayı çok isterdim!

Evde hep bulunması gereken, basit bir yemeğe harika tat verecek 5 malzeme?
Tereyağı, sarımsak, muskat, zerdeçal, biber ve zencefil.

Author: Tabitha Karp

RELATED POSTS