Cem Güvendiren

PeopleJune 1, 2016
Cem Güvendiren

Kulağa saçma gelse de, Istanbul’da yeni yer sayısı arttıkça güzel müzik dinlenebilecek yerlerin sayısının azaldığını sadece biz mi düşünüyoruz bilmiyoruz. Kendimizi iyi hissettirmek için takip ettiğimiz kişilere şükran gösterme zamanı.

Bugünlerde herkes DJ oldu, bu ismi artık insanlar kendi kendilerine veriyor. İyi bir DJ olmak için gerekli olan nedir?
Merhaba! Teknoloji DJ’liği bir şekilde daha ulaşılabilir kıldı ve kolaylaştırdı. İyi bir DJ çalarken müziği öğretmeli ve insanların kendileri hakkında daha iyi hissetmelerini sağlamalı… Odağı sadece müzik olmalı.

Bir DJ olarak yaşadığın zorluklar neler? Kendi müziğini üretmekle karşılaştırırsak, DJ’likte ilgini çeken nedir?
Artık başka projelere de odaklandığım için zamanı yönetmek bir mesele oluyor. Ve yaşlandıkça bu hayat tarzına ayak uydurabilmek de tabii. DJ’lik çok eğlenceli, bir ambians yaratmak ve insanların yaşamına yeni bir his katmak paylaşılması harika bir duygu.

En son parçan ne oluyor?
Genelde daha sakin ve biraz da akılda kalıcı bir şey, o anı hatırlamak için.

Belli bir kaydı çalmaya nasıl karar veriyorsun? Bir sahnede çalacaklarını seçerken tamamen öznellikten başka bir kriter var mı?
Çalacağım sahneye ve içinde bulunduğumuz ortama bakar. House disco veya tekno kayıtları da olsa tarzımla çeşitlilik yaratmaya çalışıyorum.

Bugünlerde konu müzik olunca bir çok seçenek var ve orijinallik oldukça nadir, buna göre köklerin, geleneklerin önemi, orijinallere ve kaynaklara saygı duymak hakkında ne düşünüyorsun?
Plak toplamak ve gerçek kayıtlardan çalmak bambaşka bir şey. Ona adanan düşünce, dijitale göre çok daha özel. İnsanlar daha çok plak satın almalı.

Biraz “Sleep is commercial”dan bahseder misin?
Elbette, Sic temsil ettiğim ana plak şirketi. Biz, Berlin’den gelme bir İtalyan ailesiyiz. Butik bir satış ve plak mağazamız mevcut. Bir göz atın. sic-store.com

Yakın zamanda casting yönetmenliğine başladın. Bu nasıl oldu?
Şimdi arkadaşlar için casting yönetmenliği ve bir yandan da çevresel çözümlemeler yapıyorum, doğrudur. Kısmen eve [İstanbul’a] döndüğüm zaman, elimde başka projeler olsun istedim. Daha az tura çıkıyorum ve işlerime odaklanıyorum.

İstanbul da dahil olmak üzere, dünyada iyi disko müziği dinlenebilecek mekanlar hangileri?
Ah, harika soru. Benim Red Motorbike tayfasının çaldığı bir çok yer; birkaç Avusturalyalı iyi disko re edit yapımcısı. İyi bir disko seti dinlemek o kadar da yaygın değil diye düşünüyorum. Diğer türlerle karşılaştırınca pek de değişen bir şey yok. Tabi bir çok harika plak şirketi de var, muhteşem materyaller sağlıyorlar.

Mixer’ın arkasına geçip çalmak için en ilham verici festival hangisi? Neden?
Her festival, yoğunluk arttıkça ve insanlar gerçekten eğlenmeye başladıkça önemlidir. Sardinya’daki CDV ve SIC tayfalarıyla gerçekleşen festivali seviyorum. Aile her şey demektir.

 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS