Brandon Patton, Barber

PeopleJune 12, 2017
Brandon Patton, Barber
Frontier Barber’la İstanbul’a nasıl bir berber kültürü kazandırmayı amaçlıyorsun?

Frontier Barber bir berber dükkanından çok daha fazlası; bir yaşam markası. Frontier kültürünün yalnızca saç kestirmekten ibaret olmadığını, başarılı ve havalı bir erkeğin hayatında önemli bir yeri olduğunu göstermek istiyorum. Frontier’da önemli bir felsefemiz var; bu topluluğun üyesi erkekler olarak gerek profesyonel gerek kişisel hayatlarımızda daima bir adım ileri gitmeye çalışıyoruz. Bu kültürü yaratırken 1930’ların New York’undaki geleneksel berber dükkanlarından esinlendim. Kültürümüz katılım ve çeşitlilik üzerine kurulu; tecrübelerini paylaşan, birlikte takılan ve birbirlerinin hayatlarını zenginleştiren bir grup centilmeniz.

Bugünlerde hangi saç stili moda?

Geçici saç stilleriyle pek ilgilenmiyorum. Ben klasik ve retro kesimleri tercih ediyorum. “Executive contour” ve “pompadour” en sevdiğim iki model. 50 yıl önce de havalıydı, hala harika görünüyor. Ama bence her erkek kendisini en iyi yansıttığını düşündüğü bir model seçmeli. Yeni bir şey denemekten de korkmamalılar; denemezseniz neyin güzel görüneceğini asla bilemezsiniz.

Bir takma adın var mı?

New York’taki bir berberlik okulunda birbirimize isim takıyorduk. Benimki Kızıl Bey oldu; nedenini anlamak zor olmasa gerek (gülüyor). Bu kadar büyük kızıl sakalı olan pek fazla insan yok.

Modern bir centilmen nasıl olmalıdır?

Modern bir centilmen çok yönlüdür. Gerçek bir centilmen kendi tarzını yaratabilmeli, kültür ve seyahate ilgisi olmalı ve diğer insanlara karşı saygılı olmalı. Bir centilmen dünyanın kendi etrafında dönmediğini bilir ve mümkün olduğunca deneyim kazanmaya gayret eder; yeni şeyler denemekten korkmaz ve kendini daima geliştirir.

Türk kültüründe bayıldığın gelenekler var mı?

Tabii ki; her şeyden önce çay! Türk çayı günün her saati doğru bir tercih. İkinci olarak, biriyle karşılaştığınızda selamlaşırken sarılıp öpüşmek. Son olarak da Türk düğünlerinde halay adı verilen dansa bayılıyorum; çok eğlenceli!

En sevdiğin vintage parça?

19. yüzyıldan kalma İngiliz tren istasyonundan antika bir saat. Ne zaman baksam bir yerlerde yeni bir koloniye gitmek üzere trene binmek üzere olan bir adam gibi hissediyorum.

İstanbul’da en sevdiğin bölgeler?

En sevdiğim yer Bebek çünkü Boğaz’a bakarken İstanbul’un yüzyıllar önce nasıl göründüğünü hayal etmemi, şehirdeki zamansız ve tarihî atmosferi hissetmemi sağlıyor. Karaköy ve Moda’yı da çok seviyorum çünkü eğlenceli yerler. Mahalle enerjisi olan semtleri seviyorum.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS