Bong Joon Ho’nun Okja’sı Netflix’te

Arts & CultureAugust 5, 2017
Bong Joon Ho’nun Okja’sı Netflix’te

Birkaç ay önce, BBC iPlayer, Simon Amstell tarafından yazılıp yönetilen, Amstell’in ilk uzun metraj filmi, dünyanın ise ilk vegan bilim kurgu hicivi olan Carnage’ı izleyiciye sundu.

Geçtiğimiz ay ise Netflix, Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun, küresel açlığa potansiyel bir çözüm olarak üretilen, genetiği değiştirilmiş devasa domuz Okja ile en yakın arkadaşı Mija’nın kapitalizme karşı verdikleri kalpleri ısıtan mücadelesini anlatan film Okja’yı piyasaya sürdü.

Güney Kore’nin uzak dağlarında, 10 yıl süresince Okja’ya bakıp besleyen genç kız Mija, en yakın arkadaşı ile dostluklarının zamana karşı yarıştığından habersizdir. Mirando Corporation’ın CEO’su Lucy, ürettiği domuzlar arasından en besili ve güzeli seçilen Okja’yı acımasız planları için New York’a getirir. Tek amacı en yakın arkadaşını kurtarıp, eve getirmek olan Mija, Okja’nın kaderini kontrol etmek için savaşan çeşitli kapitalist ve tüketici gruplara karşı mücadele eder. Sonunda savaşı kazanan Mija, insan ve hayvan arasındaki güçlü bağın kapitalizminin güler yüzü ardında saklı vahşi dişlerden daha üstün olduğunu yeniden hatırlatıyor bizlere.

Okja da Carnage gibi bilimsel fantezinin tuzaklarını kullanarak, gıdaların nereden geldiği hakkında yeryüzüne rahatsız edici sorular soruyor.

Başrollerinde Tilda Swinton, Paul Dano ve Seo-Hyun Ahn’ın yer aldığı film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı.

Tilda Swinton as Lucy Mirando and An Seo Hyun as Mija in OKJA.

An Seo Hyun as Mija in OKJA.

Okja

Author: Serra Duran

RELATED POSTS