Blonde: Bir Marilyn Biyografisi

Arts & CultureApril 26, 2022
Blonde: Bir Marilyn Biyografisi

Marilyn Monroe, dolu dolu yaşanan bir hayatın hüzünlü gölgesini üzerinde taşımış bir ikon. Hakkındaki sayısız biyografik roman, film ve belgeselin üzerine Netflix yapımı Blonde, Monroe ‘nun hikayesini bu sefer her zamankinden daha cesur bir şekilde yansıtmaya geliyor. 

Blonde, aslen senaryosunu Joyce Carol Oates’ın aynı isimli 700 sayfalık kitabından alan bir yapım. 2000’lerde yayımlanan roman, yazarın ifadesine göre bir biyografiden daha çok tarihi bir kurgu niteliğinde. Marilyn’in evliliklerini, yasak aşklarını ve ölümünün ardındaki imaları da içeren romanda ünlü ismin hayatındaki erkeklerin adları geçmese de kendilerini tahmin etmek pek de zor değil. Yapım fikri 2010 yılından beri proje olarak gündemde olsa da 2019 yılında kesin olarak start verilen filmin başrolünde ise Ana de Armas var.

Yapımın en çok konuşulan özelliklerinden biri, aldığı NC-17 değerlendirmesi olmuş olabilir. Bu değerlendirme, filmin 18 yaş altı izleyiciler için uygunsuz içerik olarak gösterime gireceğinin habercisi. Screen Daily ile yaptığı röportajda filmden bahseden yönetmen Andrew Dominik, Marilyn’in hikayesini bu kadar cesurca yansıtarak aslında insanlara görmek istediğini verdiğini anlatıyor ve hayatını aldığı kararlarla özgürce yaşayan aktristi aynı özgürlükle onurlandırdığını söylüyor. Filmde ise öncelikli olarak travmanın hayat bulması temasını işleyerek, Marilyn’in çocukluktan gelen duygusal şartlanmalarının yetişkin hayatındaki tezahürünü gösterdiğini anlatıyor. Bilinçaltından gelen bu çocukluk travmasını ise ikonik figürün hem toplum içerisinde hem de özel hayatında yüzleştiği duygusal çözülmelerin başrolüne koyduğunu açıklıyor. Kendi deyimiyle kimsenin istemediği bir çocuğun tüm dünyanın arzuladığı biri haline dönüşmesi ise Marilyn’in hikayesini bir trajediye dönüştüren etken oluyor.

Ana de Armas ile beraber Marilyn’in ikinci ve üçüncü kocaları rolünde Bobby Canavale ve Adrien Brody’yi göreceğimiz filmde John F. Kennedy ve Marilyn’in annesi Gladys Pearl Baker, karşılaşacağımız karakterler arasında. 2022’de gösterimde olması planlanan filmin yaz sonuna kadar çıkacağı duyumlarını alırken, yapımcılığı Netflix tarafından yapılacak olan ilk NC-17 içerikli filmi heyecanla bekliyoruz. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS