Bir Kitaptan Çok Daha Fazlası

DesignApril 1, 2013
Bir Kitaptan Çok Daha Fazlası

Yetişkinlerin içindeki çocuğu ortaya çıkaran Building Stroies, geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya çıkar çıkmaz bir arzu nesnesine dönüştü.

Çizgi roman hayranlarının yakından tanıdığı Chris Ware’nin yeni çalışması Building Stories, kimileri için ticari bir adım kimileri için kitaptaki yaratıcılığın ulaştığı son nokta oldu.

Büyük dikdörtgen bir kutu içerisinde çeşitli boyutlardaki 14 farklı kitapçık, dergi, poster ve sayfadan oluşan Building Stories, 3 katlı bir apartmanda yaşayanların hikayelerini anlatıyor. Belirli bir sıraya konulmayan hikayeleri ve farklı sunumu sayesinde her okuyucu kendi kişiselleşmiş kitabını okuyor.

Kitabın en az sunumu kadar dikkat çeken hikayesinin ana karakterlerini apartmanın dört sakini oluşturuyor.  Gündelik koşturmacanın içinde kendi hayatlarının anlamını çözmeye çalışan bu kişilerin hikayesinin anlatıldığı çizimler; farklı, detaylı ve sıradan çizgi roman standartlarının çok üzerinde.

Kitabın belirli bir okuma düzeninde sunulmaması,  kahramanların iç dünyasına ait bölümlerin çok erken yada çok geç okunmasına, hikayenin anlamsızlaşmasına  ve kafanızda bir çok soru işaretinin oluşmasına neden olabilir. Aklınızdaki soruları bir dedektif edası ile karıştırdığınız kutunun içerisinde bulmaya çalışırken hikayenin içinde kendi hikayenizi yaratacaksınız.

www.amazon.com

Author: Bilge Bengi

RELATED POSTS