Geçmiş mi gelecekte tekerrür eder, gelecek mi geçmişte? Almanya’nın Widen adlı küçük bir kasabasında birbirine nesiller boyunca dolaylı yollardan bağlı bir grup insanın, 33 senelik döngülerle zamanın mutlak kontrolü üzerine savaşına tanıklık ettiğimiz Dark, 3. ve son sezonuyla 27 Haziran’da tüm dünyayla aynı anda sadece Netflix’te.

Hafızanızı tazelemeye hazır olun! Winden’in karanlık dünyası, epik bir döngüyle son bulmak üzere. İlk sezonlarıyla birçok gizemin kapılarını aralayan Dark, kafamızda hala birçok gizem ve soruyla, bizi zamanda son bir sezona davet ediyor. Geri sayım günden güne tüm heyecanıyla devam ederken, gelin kendimizi ilk iki sezonun karanlık gizemine, zamansız heyecanına bırakalım ve nesiller boyunca Widen mağaralarından musallat olan karanlık güçlerin birbirine amansızca kilitlendiği travmaları, aldatmaları ve mezarları tekrar ziyaret edelim. Kendinize zamandan bir sayfa koparmaya hazır olun!

Her şey birbirine evrensel bir döngüyle bağlı. Hiçbir şey göründüğü gibi değil, ama aynı zamanda her şey göründüğü gibi. Dün, bugün ve yarının birbirini izlediği doğrusal bir zaman konseptinin göreceliğinin büküldüğü 33 yıllık aralarla yaşanan travmalar, zamanda kaybolmuş bedenler ve akıl almaz paradokslar… Jenerasyonlar boyunca zamanın döngüsünü sabitlemek için el değiştirmiş zaman makineleri, kesişim noktası görevi göre  bir mağara ve her şeyin birbirine girdiği zamanda üç nokta: 1953, 1986 ve 2019.

Mikkel adlı küçük bir çocuğun 2019’da kaybolmasıyla başlayan kedi-fare oyunumuz, sessiz ve düşünceli gencimiz Jonas’ın, babasının intiharından sonra, hayatı ve çevresini sorgulamasıyla 1953 ve 1986 yıllarında farklı boyutlara taşınıyor. Claudia ve Adam adındaki iki zaman fatihinin arasında, iyi ve kötünün bulanıklaştığı bir savaşta ortada kalan Jonas, kalbine gömdüğü imkansız aşkın acısıyla tek bir amaç uğruna kendini zamanın acımasız akıntısına bırakıyor: Her şeyi eski haline getirirken dünün, bugünün ve yarının usulca fısıldadığı kıyamet ekolarını başlamadan dindirmek. Bu sırada Nielsen, Kahnwald, Tiedemann ve Doppler ailelerinin de zamanın farklı noktalarında iç içe giren gizemin örgülerinde kayboluyorlar. Akıl sınırlarını zorlayan kurgusal kıyılara sürükleneduralım, 33 yıllık döngünün 1921 ve 2052 yıllarını da vurmasıyla, hikayenin gizeminin çözülmekten çok ve çok uzakta olduğunun akıl dondurucu gerçeğiyle yüz yüze geliyoruz.

Tanıdık suratların bir gecede kanınıza karıştığını, babanızın annenizle tanıştığı günü gördüğünüzü, kalbinize dokunan elin aslında dokunulmaz aile bağlarıyla sarmalandığını ve sizi dünyaya kızınızın getirdiğini öğrendiğinizi düşünün. Okurken bile sindirmesi imkansız cümlelerin gerçekliğe serpildiği Widen, emin olun bizim hali hazırda anladığımızdan bile daha kompleks. Son sezonuyla zaman kavramının ötesinde mekan konseptinin de zihnimizin akıl sınırlarında adeta büküldüğü son döngü, bize karanlık ve aydınlığın savaşında cevaplarla dolu, unutulmaz epik bir son vaat ediyor. 

Takvimlerinizi iyi ayarlayın, zamanda ve mekanda destansı bir yolculuğun son döngüsünde aşkın, acının ve imkansızın ellerinde kendinizi bilincinizin sınırlarında kaybetmeye hazırlıklı olun. Dark, son sezonuyla bilinmezin doruklarında bir yolculuğun sözüyle, 27 Haziran’da Netflix’te!