Baume Mercier Capeland

DesignDecember 1, 2015
Baume  Mercier Capeland

Hayatı özel kılan anları kutlamak amacıyla yola çıkan Baume & Mercier, zamanın akışını çerçevelendirmenin yalnızca dakika ve saatten ibaret olmadığının bir kez daha altını çiziyor.

50 yıl önce uluslararası otomobil yarışlarının gidişatını tamamen değiştiren Carroll Shelby, 1965 FIA Uluslararası GT Üreticileri Şampiyonasını kazandı ve Amerika’nın yarış prestijini kurtardı. Bu aynı zamanda bir efsanenin doğuşuydu! İkonik Cobra’yı dünyaya tanıttı. Carroll’ın bu unutulmaz zaferinin ruhunu yakalayan Limited Edition Capeland saatlerini üreten Baume & Mercier, onun bu zaferini ölümsüzleştiriyor.

Baume & Mercier müzesinde bulunan 1948 yılından kalma vintage tek düğmeli kronograftan esinlenilerek hazırlanan Capeland Shelby Cobra koleksiyonu; retro aksanları, klasik çizgileri, kronograf ve takometre işlevleri, parlak ve saten kenarlı kasası ve kollarına özenle işlenmiş Cobra logosuyla öne çıkıyor.

Carroll Hall Shelby’nin ölümsüzleşen zaferine geri dönersek, 1950’lerin en ünlü Amerikalı otomobil yarışçısı olarak bilinen Shelby, 1954 yılında 16 kez ABD ve uluslararası hız rekoru elde etti. Sports Illustrated tarafından, 1956 ve 1957 yıllarında Yılın Sürücüsü seçildi. 1959 sezonunda, 24 saatlik Le Mans yarışında Aston Martin adına yarışıp zafer elde ederek motor yarışlarında zirveye ulaştı. Shelby’nin yenmeyi başaramadığı tek şey, çocukluğundan beri sahip olduğu sağlık problemiydi. 1960 yılında, anjina pektoris, teşhisi konan Shelby, sezonunun sonunda yarış kariyerine son verdi, kokpit dışında ulaşmak isteyeceği yeni bir hedef arayışına girdi ve Amerikan spor arabasının tanımını değiştirme arzusuyla tanıştı. Tümüyle Amerikan üretimi olan bir yol ve pist otomobili olan Cobra da bu tutkuyla doğdu.

Baume & Mercier’nin bir efsaneyi ölümsüzleştirmek üzere yarattığı bu özel koleksiyon, her detayıyla Amerikan spor otomobili dünyasında çığır açan Cobra’ya övgü niteliğinde. Kronografların gösterişli kasası, Cobra’nın aerodinamik karoserinin genişletilmiş tasarımını yansıtıyor. Mavi rakamlar ve transparan beyaz şeritlerse, Cobra’nın meşhur yarış boyasından esinlenmiş ve her detay, şık bir gücü yansıtacak şekilde tasarlanmış. Shelby’nin en saygı duyulan eserinden doğan bu tasarım, performansın en üst düzeyde ifadesi. Tasarımın merkezinde, devamlı hareket ediyor hissi yaşatması için saniye koluna dövülen ikonik Cobra logosu bulunan Capeland Shelby’nin hem dakika hem de saat kolları Cobra’nın zarif direksiyonunun formunda üretilmiş.

Author: İpek Bertan

RELATED POSTS