Based Istanbul Welcomes: WOHHA

TVApril 1, 2022
Based Istanbul Welcomes: WOHHA

Malzemenin en natürel ve yalın halini kullanarak onu farklı formlara ve çizgilere sokan özgün bir marka WOHHA. WOHHA stüdyonun kurucusu ise kendi yaratıcı enerjisi ile seramik tutkusunu birleştiren Aslı Şarman. Atölyede geçirdiğimiz bu keyifli günde birlikte çamurla bir yolculuğa çıkıyoruz.

Güzel sanatlar resim bölümünden mezun olarak uzun yıllar çizim yapmaya devam eden Aslı’nın seramik ile olan macerası, hazır tabak üzerine çizim yapmaya başladığı zaman gelişmiş. Çizimlerine bir zemin olarak kullandığı bu malzemeyi kendi üretme fikri ile yola çıkarak, çamur şekillendirme macerasına başlamış. Üretimleri ile çizim yaptığı atölyesine sığamayacak duruma gelince de seramik atölyesi şartlarına uygun bir mekân arayışına girişerek, dört yıl önce tasarımların sergilendiği ve kafelerinin yer aldığı WOHHA stüdyoyu, iki yıl önce de torna ve kalıplarla çalışmalar yaptıkları WOHHA atölyeyi Arnavutköy’de kurmuşlar. 

Farklı kültürler medeniyetler ve o kültürlere ait karakteristik özellikler hep çok ilgimi çekti. Kullandığım malzemenin kendisi, onu farklı formlara sokabilmek, kendi dünyamdaki karakterleri çamurla boyutlandırabilmek ve onlarla çıktığım bu yolculuk hep en büyük ilhamım oldu.

Seramiğin farklı katmanları olan ve her bir katmanın birbirini desteklediği, özellikle büyük parçalar yaptığında bedeni yorabilen ağır şartlara sahip bir süreci olduğunu anlatan Aslı, bu nedenle atölyede çalıştığı her günün bir diğerinden farklı ve sürpriz dolu olduğunu da söylüyor. Tasarımların özgünlüğü alışılagelen form ve dokuların dışına çıkıp her bir parçanın farklı bir karaktere dönüşmesinden gelirken, çamuru ilk eline alıp şekillendirdiği günün heyecanını hala hissettiğini de belirtiyor.

WOHHA isminin hikayesi ise kendi aramızda eğlenirken bulduğumuz bir nidadan geliyor diye anlatıyor Aslı. Harika, nefis gibi bir yüksek enerji ifadesi olan WOHHA’nın bu pozitif etkilerini bütün üretimlerinde görebilmeniz mümkün. WOHHA stüdyoya yolunuz düşerse Erdinç Toğulga’nın baristalığını yaptığı kahve alanında bir şeyler içebilir, Arnavutköy’ün mahalle kültürünü deneyimleyebilir ve iç ısıtan WOHHA tasarımları ile tanışabilirsiniz.

Featuring Aslı Arman
Creative Direction by Duygu Bengi
Filmed by Ecem Tungaz
Content Editor Dilan Günaçtı
Video Assistant Aslışah Görücü

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS