Based Istanbul Welcomes: Gözde Mutluer

TVDecember 19, 2023
Based Istanbul Welcomes: Gözde Mutluer

Pandora’nın kutusunu açıyormuşçasına bir sanatçı ruhuna sahip olan Gözde Mutluer’le disyon’un Seçki.o2 sergisinde bir araya geldik. Oyunculuk dışında yaptığı sanatı ve hobilerini içine sığdıramayarak devleşen Gözde’nin ilgi alanları en sonunda çocukluk hayali olan disyon ile şimdi karşımızda sapasağlam duruyor.

Kimi zaman inancımızı kaybediyoruz kimi zaman da sıkı sıkıya sarılıyoruz inançlarımıza. İşte böyle zamanlardan çokça geçtiğini ifade eden Gözde yaptığı işlerde en çok gücü “yeni deneyimin bir parçası olan kişilerle birlikte hareket ediyorum” diyerek ifade ediyor. Zira, hareket ederken sanatla kurduğu bağlantılarla paralel olduğunu bahsediyor “Zaten sanat da böyle bir şey değil midir? Her zaman içinde barındırdığın bir destekçinin olması.”

Henüz küçük yaşlarda sanata doğru atmış olduğu adım onu bugün disyon’u kurmaya da itmiş. “15 yaşındayken hayallerimi süsleyen çizimlerim şimdi farklı olasılıkların da olduğu bir gerçekliğe doğru evriliyor, şekilleniyor.” disyon’un domainini o yaşlardayken alıp bir köşede var olduğunu hatırlatmasını beklemiş Gözde. Pandemi dünyayı yakıp kurmaya başladığındaysa artık disyon’un hakkını verecek bir platform olarak gün yüzüne çıkabileceğini inanmış. Farklı disiplinlerdeki yeni çıkış yapan sanatçıları bir çatı altına toplayan disyon, “Asla ticari bir reklam veya amaç uğruna değildi. 11 sanatçıyla başladık, şu anda 31 kişiyiz ve her geçen gün sayımız artıyor.” 

disyon’un sanatçılarlayken büyüyen bir platform olduğunu ifade eden Gözde, sanatın da birlik olunduğunda kuvvetlenerek büyüyeceğini düşünüyor ki bizler beraber olmadıktan sonra sanatın büyümesi ve özgürleşmesini nasıl sağlayabiliriz ki?

Creative Direction by Duygu Bengi
Filmed by Umutcan Öncü
Content Editor Ceydanur Demir

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS