Based Istanbul Welcomes: Ferit Odman

TVJuly 13, 2022
Based Istanbul Welcomes: Ferit Odman

“40 yaşında ve 30 yıldır davul çalarak, müzik düşünerek yaşamış biri var karşında.” diye anlatıyor kendini Ferit Odman. Profesyonel bir caz müzisyeni olan ve yaşam enerjisini müzik ile etkileşimi sonucu ortaya koyan Ferit’i stüdyosunda ziyaret ederek bu ilişkiye şahit oluyoruz.  

“Ellerim ve ayaklarımın hiç durmaması ile başlayan ve bu hareketliliğin bagetler vasıtası ile müziğe dönüştüğü bir yolculuk yaşıyorum.” diyen Ferit, sayısız konser, bir sürü albüm kaydı ve müziğin gücünü kullanarak insanlara güzel hisler yaşatmaya çalışan bir müzisyen olarak tanıtıyor kendini. Babasının Amerika’daki öğrencilik döneminden kalan ve bebekliğinden itibaren evde çalınan caz plaklarının bilinçaltında yet etmesi ise müzikal hayatı ile kurduğu en sağlam bağlardan biri olmuş. 

Profesyonel bir caz müzisyeni olmak için formal bir eğitimden geçmenin ve bir mentor ile çalışmanın şart olduğunu düşünen Ferit hem okulda öğrendiklerinin hem de New York’ta gerçek bir caz müzisyeni hayatını yaşamış̧ olmanın getirdiği vizyon ve farkındalığı ise paha biçilemez görüyor.

Davula olan eğiliminin sebebini ellerinin ve ayaklarının hiç durmaması, zillerin ışıltısı ve davulu müziğin kalp atışı olarak görmesine bağlıyor. Ferit ve Caz’ın ise kendine göre pek çok ortak özelliği var; kreatif olmak, yeniliğe açıklık, disiplin içinde disiplinsizliğe açık olup hemen adapte olabilmek, şık ve zarif olmak, insanlara güzel hisler verebilmek ve hep yüksek titreşimde olmak gibi…

“Keşke benim davul çalarken yasadığımın aynısını hissetse ve deneyimlese herkes; zaman ve mekân algısının tamamen unutulduğu keyifli bir akış̧ hali.”

 Ferit için ilhan yüksek farkındalığı çağrıştırıyor, yani açığa çıkmamış̧ olan bilgiye ulaşıp onu uygulayabilmeyi ilham olarak görüyor. Müzisyen olmak ise kendisine ve hayatına birçok katkıdan öte yeniliğe ve deneyime açık, kültürler arası bağlantıları kuvvetli, hayattan ve her andan keyif almayı bilen, bir “dünya insanı” olmasını sağlamış. 

Featuring Ferit Odman
Creative Direction by Duygu Bengi
Filmed by Can Cofus & Ecem Tungaz
Content Editor Dilan Günaçtı
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS