Klasik Barbie şarkısı “I’m a Barbie girl in a Barbie World” olarak ilerlese de, son gelişmelerle Barbie’nin dünyasını dijitale taşıyor ve şarkıyı güncelliyoruz. KITH ile kapsamlı bir moda iş birliğinin ardından Barbie, Balmain ile birlikte lüks dünyaya giriyor ve hem fiziksel hem de dijital dünyalara deneyim yaratmak için moda evi ile ortaklık kuruyor.

Yeni yılın ilk haftası ama 2022 moda iş birliklerinde yarış şimdiden başladı. En güncel başlık ise Fransız yüksek moda evi Balmain ve Barbie. Markaların buluşmasının bebeği ise yok: sadece yetişkinler için Barbie’den ilham alan 50 parçalık bir koleksiyon var. 

Giderek iyi bir yatırım aracı haline gelen NFT’ler güncel sohbet başlıklarının zirvesinden inmezken, Barbie’nin Blockchain’e girmesini ise ön görmemiz gerekirdi. Balmain ile gerçekleşen hazır giyim koleksiyonuna ek olarak, dijital versiyonlarını taşıyan üç benzersiz Barbie avatarını NFT müzayedesine çıkarıyor. En yüksek teklifi veren sadece avatarı değil, aynı zamanda bebeğin gerçek Barbie boyutundaki bir versiyonuna da sahip olacak.

Ve en önemlisi, hem koleksiyon hem de NFT görünümleri unisex. Barbie ve onun temsil edebileceği tüm modası geçmiş kadın klişelerinin alakasız göründüğü bu çağda, koleksiyon oldukça çekici bir noktada duruyor. Balmain’in kreatif direktörü Olivier Rousteing “Balmain Barbie’sine sahip olmak, erkek veya kız kıyafetlerinin olmadığı bir koleksiyon yapmak benim küçüklüğümün intikamı.” sözleriyle koleksiyonun kişisel önemini belirtiyor. “Bence Barbie neşeli bir rüya dünyasını temsil ediyor. Rüyada yanlış bir şey yok. Ama hadi 1950’lerin veya 1960’ların değil, 2022’nin hayalini gerçekleştirelim. Benim için bu, ticari bir projeden çok daha fazlası.”