Banksy Reading Hapishanesi’ni Kurtarmaya Çalışıyor

Arts & CultureDecember 20, 2021
Banksy Reading Hapishanesi’ni Kurtarmaya Çalışıyor

Ünlü aktivist ve sanatçı Banksy, Reading hapishanesini satın almak ve onu bir sanat merkezine çevirmek için 10 milyon pound toplamayı teklif etti. Zamanında İngiliz yazar Oscar Wilde’in da kaldığı hapishanenin dış cephesine duvar resmi çalışan sanatçı, eserini tamamladığı şablonu satarak tarihi binayı kurtarmak için kahramanlığa soyunuyor.

Bu yılın şubat ayında İngiltere’deki Reading hapishanesinin dışında bir gecede oluşturulan duvar resmi, 4 Mart tarihinde resmi olarak bir Banksy eseri olarak duyuruldu. Ünlü “street art” sanatçısının Instagram hesabı üzerinden kısa bir video ile duvar resminin kendisine ait olduğunu açıklanırken, eserde hapishaneden çarşaflardan oluşan bir halatta sallanarak kaçmaya çalışan, ağırlık olarak da daktilo kullanan bir mahkumu resmediyor.

Hapishanenin en ünlü mahkumlarından biri ise yazar Oscar Wilde. 1895 ve 1897 arasında, Lord Alfred Douglas ile ilişkisi sonrası ahlaksızlık sebebiyle hapis yatan Wilde, bu ziyareti esnasında ünlü şiiri “Ballad of Reading Gaol” ‘u da kaleme almış. Bina ise o zamanda beri LGBT mirasını taşıyan bir konum olarak tanınıyor. BBC’de yayınlanan ifadesinde konuyla ilgili açıklama yapan Banksy, “Oscar Wilde, iki çelişkili fikri beraber işleyerek sihir yaratma konusunda bir ilah. Onu mahvederek sanata sığınmasına sebep olan mekanı bir kültürel merkeze dönüştürme fikri çok mükemmel ve bunu yapmalıyız.” diye belirtiyor.

2014 yılından beri boş olan ve kullanılmayan bina, yeni duvar resminin yarattığı tartışmalar sonrası gelecekte bir sanat merkezine dönüşüp dönüşmeyeceği üzerine kafalarda soru işaretleri oluşturdu. “Banksy’nın, Reading hapishanesini bir sanat, kültür ve miras merkezine dönüştürmeye yönelik hayallerimize, ‘Create Escape’ adını verdiği eseri ile destek vermesi bizi çok mutlu etti.” diye açıklama yapan Reading Borough konsey üyesi, ünlü sanatçının binanın geleceğine yardım amaçlı eserin şablonunu satmayı teklif etmesi sonucu 10 milyon pounda kadar vereceği destek için de çok mutlu olduklarını belirtti.

Adalet Bakanlığı tarafından kapatılan Reading hapishanesi, piyasadaki tekliflere de açık bulunuyor. Banksy’nin bu özel teklifine karşı tedbirli davranan bakanlık, tekliflere yönelik son tarihin çoktan geçtiğini belirtirken, Reading’deki Rabble tiyatrosu artistik direktörü Toby Davies ise açıklamasında “Banksy inanılmaz büyük bir miktarda para teklif ediyor ve bu direkt olarak Adalet Bakanlığı’na yönelik kamu yararına gidecek. Bu büyük teklifi geri çevirecek olurlarsa bunu neredeyse bir suç olarak değerlendiririm.” diye ekliyor.

Reading hapishanesinin gelecekteki akıbeti hala belirsizliğini korurken, binanın bir sanat merkezi halini alması için Banksy’nın bu çabaları, sanatçının yarattığı duyarlı ve aktivist profilini de bize yansıtıyor.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS