Baharın Müjdecisi David Hockney Sergisi

Arts & CultureMay 12, 2022
Baharın Müjdecisi David Hockney Sergisi

Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank desteğiyle düzenlediği “Baharın Gelişi, Normandiya 2020” ile 20 ve 21. yüzyılın en etkin sanatçılarından olarak kabul edilen David Hockney’nin Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisine ev sahipliği yapıyor. 

1937 doğumlu İngiliz sanatçı David Hockney, modern sanata ve özellikle 60’lardaki İngiliz pop-art akımına olan katkıları ile tanınan çağımızın en ilham verici sanatçılarından. Trendlere değil kendi içgüdüsüne ve sanatına kulak veren Hockney, sanat tarihine olan derin bilgisini modern teknikler ile birleştirerek uzun yaşamında her daim güncelliğini koruyabilmiş. Teknolojinin hayatımıza girdiği sürece başından sonuna tanık olan sanatçı, kariyeri boyunca da bu yeni teknolojileri sanatına entegre eden sayılı ustalardan. 2000’li yıllardan itibaren Ipad ile çizim yapan Hockney, sanat dünyasına sayısız katkısının yanında resim yapmanın yeni yollarını da bu şekilde teşvik ediyor.

Hockney’nin “Baharın Gelişi, Normandiya 2020” adlı sergisi, sanatçının Ipad ile yaptığı resimlerinden 116 tanesini içeriyor. Pandemi boyunca 2020’de, sanatçının Normandiya’daki evinde ürettiği eserler, baharın gelişini müjdeleyen nitelikte. Hepimizin evine kapandığı bir dönemden sonra yeniden doğuşu, yenilenen yaşam döngüsü ve doğanın mucizelerini bize hatırlatan sergi, meyve ağaçları, çiçek bahçeleri ve pastoral manzaralardan oluşuyor. 

Geçen sene Londra’da Royal Academy’de ve Brüksel Bozar’da açılan serginin üçüncü durağı Sakıp Sabancı Müzesi olacak. 29 Temmuz’a kadar görülebilecek olan “Baharın Gelişi, Normandiya 2020” sanatseverlerle buluşmayı bekliyor.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS