Away From The Social Stereotypes

LifestyleJuly 13, 2021
Away From The Social Stereotypes

Yaratıcı olmak kendinizi hiç bitmeyen bir yolculuğa atmak gibi… Zaman, mekan ne olursa olsun kendi çizginizi bulabilmek ve ruhunuzu paylaşabilmek, hayallerinize başka insanları ortak edebilmek… Karim Chater, nam-ı diğer “Style Beldi”, modayı yeniden tanımlayacak kadar cesur stili ve coğrafyasının getirdiği otantik çizgisi ile sizi zamandan ve mekandan soyutlayan karelerin yaratıcısı. Yaptığı şeyi moda ile çerçevelemek haksızlık olur. Karim bize farklı coğrafyaların kültürel birikimlerini de altına alan kompozisyonlar çıkarıyor. Bizlerse bir sonraki durağı düşlüyoruz.

Moda ile ilişkiniz nasıl başladı?

Çocukluğumdan beri her zaman moda ile ilgili her şeyi sevdim. Giydiklerimle kendimi ifade edebilmek, karakterimi kıyafetlerle sergilemek… Ama çoğu zaman, özellikle de ergenliğimden önceki yıllarda, iyi parçalara param yetmezdi. Ben de ikinci el kıyafet mağazalarına sığındım, biraz para harcayıp kendi stilimi yansıtabilmemi ve mutlu olacağım bir tarz yaratmamı sağlayan gizli bir ada gibi.

Sizi yaratmaya iten şey nedir?

Beni her gün içerik oluşturmaya iten şey, bu yola çıkmadan, çok çalışmadan önce beni kimse tanımıyorken, kararlılık ve öz disiplinle çalışmaya başladıktan sonra bir çok insanın her gün sanatımı keşfediyor olması. Bu gerçekten korunması gereken bir başarı ve beni sabahları heyecan ve şevkle uyandıran da bu. Kariyerimde olan her şey çok  alışmanın meyvesi, neden tembellik edip bunu bir kenara atayım ki?

Bugünün dünyasında yaratıcı olmak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Elimden gelenin en iyisini yapmam ve hücrelerimde sahip olduğum her yaratıcılık atomunu kullanmam gerektiğini hissediyorum. Yaptığım işten çok memnunum. Günümüz dünyasında yaratıcılığın değeri daha çok biliniyor, herkes çok çaba sarfediyor, kendi değerlerini katıyor ve bu da daha yaratıcı, kendine inanan bir dünyanın kapılarını açıyor bize. Yaratıcı potansiyelleri harcayan sosyal basmakalıplardan uzaklaşıyoruz.

Hobiler işimiz olduğunda, bazen kaçınılmaz olarak onlardan uzaklaşmak istiyoruz. İşten uzaklaşmak, eğlenmek için neler yaparsınız?

En iyi kaçış, sosyal medyasız bir dünya. Arkadaşlarla dışarı çıkmak, teknolojiden uzaklaşıp doğada bir gün geçirmek ve telefonumla yaşadıklarımı belgeleme dürtüsü olmadan eğlenmek. 

Birkaç yıl öncesine kıyasla, kendinizde ne tür değişiklikler gözlemliyorsunuz?

Yıllar geçtikçe ve özellikle Style Beldi’ye başladıktan sonra, bir insan olarak kendime daha çok güveniyorum. Sonunda yolumu, tutkumu ve muhtemelen hayatımın geri kalanında ne yapacağımı biliyorum, 3 yıl önce böyle hissetmiyordum.

Moda hakkında yanlış bir bilgi?

“Moda uzmanı olmak kolay, sadece farklı renk ve desenlerdeki kıyafetleri kombinleyin hepsi bu kadar.” Moda bundan çok daha fazlası. Moda yaşamanın, özgün olmanın bir biçimi. Herkes biraz yardım alarak modaya uygun giyinebilir fakat asıl önemli olan modaya o kişisel ve eşsiz dokunuşunuzu katabilmek. Moda

görünüşünüz aracılığıyla kendinizi ifade etme şeklinizden memnun olmak, onunla mutlu olmak demek.

Şimdiye kadar aldığın en iyi tavsiye nedir?

Şimdiye kadar aldığım en iyi tavsiyeyi zamanında bir öğretmenim vermişti: “Karim, eğer okulda elinden gelenin en iyisini yaptığını ve bu alanda başarılı olacağını düşünmüyorsan, cesur ol. Rahat ve tatmin olduğun, başarılı olacağından emin olduğun şeyi yap. ” Bu tavsiyeyi çok ciddiye aldım ve doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım. Yolda birçok engelle karşılaştım ama hepsi buna değdi. Kendisi bu çabaya girip bunu bana söyleyen tek öğretmenimdi.

Son zamanlarda seni meşgul eden nedir?

Ramazan ayının başlangıcından beri, arkadaşım @che_rasta ile ayın sonuna kadar her gün bir içerik oluşturmakla uğraşıyoruz. Kazablanka’daki Ramazan atmosferini göstermek ve Fas’ın yetenekli insanlarını tanıtmak. Hem çok zorlu hem de çok eğlenceli bu proje için beni ve sanatımı yeni tanıyan insanlardan çok destek aldım.

Her gün kontrol ettiğiniz bir Instagram hesabı var mı?

Açıkçası, kendiminkinden başka her gün kontrol ettiğim belirli bir hesap yok. Instagram profilimi gözden geçirmeyi ve geliştirilmesi gereken şeylerin neler olduğunu, neyin değiştirileceğini gözlemlemeyi seviyorum.

Birlikte çalışmak istediğin biri?

Açıkcası aklımda belirli biri yok, birçok farklı yaratıcı kişilikle çalışmak, büyük projeler üzerinde işbirliği yapmak ve değerlerimizi ve fikirlerimizi paylaşmak istiyorum.

Sırada ne var?

Moda ve sanatı seyahatle birleştirmeyi planlıyorum. Listemin en tepesinde Güney Afrika var. Orası benim ikinci evim gibi ve eminim insanlar Güney Afrika şehirlerini sanatsal bir perspektif ten keşfetmeyi sevecekler.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS