Ava

Arts & CultureJuly 3, 2023
Ava

‘Ava’, gençlik arzularının giderek büyüdüğü bir keşif. Léa Mysius’un yönettiği ‘Ava’ gerçekliğe bağlı ve özgün görsel tarzıyla gençlik problemlerine, kişisel kimliğin peşine düşme çabasına ve yasak arzuların çekimine derinlemesine nüfuz ediyor.

Léa Mysius, görselleriyle nefesleri keserken; filme adını da veren başrol Ava’nın içsel mücadelesine bizleri daldırıyor ve Paul Guilhaume’ın büyüleyici sinematografiği eşliğinde duygusal manzaranın güzelliği ile harmanlayarak Ava’nın bakış açısına doğru bizleri davet ediyor. 

Ergenlik başlı başına zor bir süreçken; yaz tatili sırasında görme yetisini kaybetmeye başlayan 13 yaşındaki Ava hayata karşı bir mücadeleye başlar. Görme yetisiyle tezat oluşturan renk paleti, onun dünyaya olan algısının gelişimini metaforik bir şekilde yansıtır; duygusal ve psikolojik büyümesine de atıfta bulunur. Noée Anita’nın güçlü performansıyla gerçeklik algılarımızı giderek yıkan Ava’nın film boyunca eşlik ettiğimiz etkileyici dönüşümü, arzuları ve yeni kazanılmış özgürlük hissini beraberinde getirerek bizlerle buluşuyor.

Mysius, sömürü ve sansasyonelizmden uzak duran tavrıyla ayrıca Ava’nın merakını ve isteklerini keşfetmesine de odaklanıyor. Bu keşifteki en önemli duraklardan biriyse ergenlik ve toplumsal beklentilerin kısıtlamalarında özgürleşme arzusu oluyor ve Mysius bu dokunuşlarıyla çarpıcı bir metafor olarak öne çıkarıyor Ava’yı. Görsel şölenin yanı sıra siyah köpek Ava’nın yaklaşan kaderinin de bir göstergesi oluyor böylece. Ölüm, kabullenme ve zamanın dur durak bitmeyen akışınında soru işaretleriyle kalmaksa kaçınılmaz bir hale geliyor. 

Tüm bunlara ek olarak Ava’nın görme yetisini kaybetmesiyle paralel ilerleyen seslerin zenginliğinde  Florencia Di Concilio tarafından bestelenen etkileyici müzik görselleri tamamlarken; Ava’nın duygusal yolculuğunun özünü yakalıyor. Dalga sesleri ve hareketli pazar yerleri gibi işitsel motiflerin kullanımı, izleyicileri Ava’nın dünyasına daldırarak, onun duyusal deneyimlerini ve çevresinin canlılığını vurguluyor.

Léa Mysius’un yönettiği bu filmden ilham alarak hazırladığımız playlistimizle birlikte; sizleri Ava’nın sesli ve renkli yolculuğuna davet ediyor; hayatla hesaplaşırken, zamanın akışına dur diyemediğimiz anlarada Ava gibi hissettiğimiz müziklerle buluşuyoruz.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS