Bottega Veneta reklamı ve Netflix’in yeni belgeseli derken Z kuşağının en sevdiği sanatçılardan biri haline geldi. Warhol’un rönesans dönemine yakışır bir başka olay ise şimdilerde gündemde: Warhol’un zamansız vefatından önceki son eseri olan ünlü Cars serisi. 

Los Angeles’taki Petersen Automative Museum’da sergilenecek eserler, Mercedes-Benz tasarımlarının evrimini resimlerle belgelenmiş hali. Warhol’a ilham veren sekiz klasik Mercedes-Benz aracından beşi, projeden 40 orijinal eserle birlikte gösterilecek. 1986’da markanın 100.yılına özel iş birliği yapan sanatçının eserleri Amerika kıtasında 30 yıldır ilk defa gösteriliyor. 

Rolls-Royce Silver Shadow

23 Temmuz’da açılacak sergide arabalar arasında, her ikisi de Almanya’daki Mercedes-Benz Müzesi’nden ödünç alınan 1937 W 125 ve 1970 C111-II modelleri bulunuyor. 1937 W 125, Grand Prix yarışları için üretilen araba 30 yıldır en güçlü yol yarış otomobillerinden biri olarak kabul ediliyor. Teknik olarak bir Mercedes olmasa da, sergide 1974 Rolls-Royce Silver Shadow da var. Sanatçı ehliyeti yokken 1974 Rolls-Royce Silver Shadow’un sahibiydi. Warhol, yolcu tarafında otururken arkadaşlarının arabayı sürmesine izin verirdi. Silver Shadow’un direksiyonunun başında Mick Jagger ve Liza Minnelli gibi ikonlar var.

20. yüzyılın önde gelen sanatçısı 21. yüzyılda da pop kültüre yön vermeye devam ediyor. Öyle görünüyor ki Warhol rönesansı henüz yolun başında.