Ai Wei Wei Enstalasyonu “Arch” Stockholm’de

Arts & CultureJuly 20, 2022
Ai Wei Wei Enstalasyonu “Arch” Stockholm’de

Sanatçı ve aktivist Ai Wei Wei’in enstalasyonu Arch, Stockholm National Gallery önündeki yerini aldı. Şehirdeki yuvasına kavuşan eser, sığınmacı hikayelerinin bir sembolü niteliğinde.

12 metre boyundaki demir yapı, kafesi andıran biçimi ile Stockholm müzesinin önünde sergileniyor. Merkezinde demirlerden oyulmuş iki insan silüeti olan eser, kafesin içinden çıkarak birbirlerine sarılan iki figürü andırıyor. Mülteciler ve sığınmacılara yönelik eserleri ile oldukça göz önünde olan aktivist yönü güçlü sanatçılardan Ai Wei Wei’in bu eseri, sığınmacıların hikayesini onurlandırarak özgürlüğe bir methiye özelliği taşıyor. 

İlk olarak 2017 yılında, New York Washington Square Monument’te sergilenen eser ırkçılık ve global mülteci krizini odağına alırken; zaman geçtikçe üzerine yeni anlamlar eklenmiş. Özellikle dünyadaki gelişmeler, pandemiler ve savaşlar ile yalnızlık, aidiyet ve özgürlük temaları tekrar tekrar gündemdeki yerini korurken; Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaş ile savaştan kaçan sığınmacıların hayatları “Arch”ın evrilen yeni anlamlarına eklenmiş. 

The Art Newspaper’a verdiği bir röportajında o zamandan bu zamana aslında dünyada birçok değişiklik olsa da konuştuğumuz konuların aynı eksende süregelmesi ve dünyanın maalesef ki bilinmez ve dengesiz düzenini devam ettirmesi ile eserinin bir uyarı ve hatırlatıcı olma niteliğini koruduğunu anlatıyor Ai Wei Wei. Şu an Stockholm National Gallery’de sergilenen eser, bir yıl sonra şehirdeki farklı bir lokasyonda yerini alacak.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS