Aftersun

Arts & CultureJanuary 9, 2023
Aftersun

Fethiye’nin hafif rüzgarlı ama güneşli havası… Arka fonda Candan Erçetin’den Gamsız Hayat… İskoç yönetmen Charlotte Wells’in ilk filmi Aftersun, ebeveyn olmanın karmaşasını ve inceliklerini, baba ve kız üzerinden minik bir melankoliyle izleyicisini buluşturuyor.

Charlotte Wells’in ilk uzun metraj filmi Aftersun, Normal People’dan tanıdığımız Paul Mescal’ı ve gelecek vadeden dokuz yaşındaki Francesca Corio’yu, 90’larda Fethiye’de geçen bir tatil yerinde ağırlıyor. Hislerin oldukça yoğun, sembollerin mutlakla bir anlama ulaştığı ve anıların oldukça taze kaldığı Sophie’nin ‘küçük zihin kamerası’ndaki babasıyla olan anılarına eşlik ediyoruz.

Eğlenceli ve iç ısıtan ekonomik bir tatilin yavaş ama doğal akışında, her babanın çocuğuyla eğlendiği gibi Calum bazen diskoda dans ederek bazen de Tai Chi’ye olan sevgisinden dolayı Sophie’yi utandırır bazen de birlikte güneşlenerek güzel vakit geçirirler. Buz dağının gözükmeyen yüzeyindeki sorunlar, hatıralardaki küçük anlarla ancak Sophie yetişkin olduğunda babasını yad etmesiyle gün yüzüne çıkıyor. 20 yıl sonraki yetişkin Sophie, babasıyla aralarındaki 11 yaşındayken sahip olduğunu düşündüğü güçlü ve uyumlu bağa dönüp baktığında aslında babasını o kadar iyi tanımadığını anlar. İkisinin yalnız kaldığı anlarda kendi endişelerine gömüldükleri bir dünyaya sahip olduklarını özellikle de sorumsuz bir baba olmanın suçluluğunu Calum’un Sophie dış dünyayı merak ederken yalnız bırakıp alkol içmesinden veya Sophie’den çekinmesinden anlayabiliyoruz.

Bu kısa hikâyenin minik detaylarının büyük bir dram hissini vermesiyse, Well’in başarılı bir şekilde kullandığı kamera sayesinde gerçekleşiyor. Görseller bir dile dönüşüyor ve kendi özünde bir anlama kavuşuyor.

Fethiye’nin sıcak havasına, tuzlu suyuna ve iç ısıtan bir baba ile kızın yaz tatili anılarına rağmen dokunaklı öyküsünden dolayı duygusal bir uçurumun kıyısında gibi hissettiğimiz ve yürek burkan hatıraların etkisinden çıkamadığımız Aftersun ile sizleri baş başa bırakmadan önce filmden esinlenerek hazırladığımız playlisti dinlemeye davet ediyoruz.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS