50’lerden Günümüze Bir Klasik: Button-Down Gömlek

7ICONSMarch 10, 2019
50’lerden Günümüze Bir Klasik: Button-Down Gömlek

Yetmiş yılda modern Amerikan spor kıyafetlerini şekillendiren ve yedi ikon yaratan GANT, 70 yılını yedi simge ile kutluyor.

GANT’ın hikayesi, 1949 yılında kusursuz gömleği yaratma hayaliyle başladı. Bundan 70 yıl sonraya ise, markanın button-down gömlekleri bunun bir simgesi olarak kaldı. Button-down gömlek, tarihle uyarlanmış, miras ile rafine edilmiş, bugün için mükemmel ve yarınla buluşacak bir parçaya dönüştü.

Tarihsel olarak elliler bir kutlama zamanıydı. II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi, artan mutluluğun ve özgürlük hissinin kıyafet seçimlerine de yansıyarak, sosyal değişimleri yansıttığı kutlama zamanları. Sosyal ve ekonomik olarak, elliler hayatta olmanın sevincini taşıyan zamanlardı ve kıyafetler de bunun net bir temsiliydi. Bunun en net örneklerinden biri olan klasik gömleklerin şekli, eski dönemlerde alışkın olduğumuz görüntüden biraz farklıyken, 50’lere gelindiğinde kumaş seçimindeki genişleyen özgürlükler bu terzilik değişimini gündelik gömleklere taşıdı. 50’lerde daha rahat kesimli, renkli, geometrik ve grafik desenli gömlekler gündüz kıyafetlerini yorumlamanın rahat bir yolu oldu. Böylece bugünün klasik erkek gömleği olarak bildiğimiz iş gömlekleri, mevcut formuna o günlerde kavuştu. Bu dönüşüm ruhunu taşıyan günlerde doğan GANT’ın button down gömlekleri ise günümüzde bunun bir simgesi.

Author: Jale Öner

RELATED POSTS