60s: A Decade of Iconic Moments

7ICONSMay 10, 2019
60s: A Decade of Iconic Moments

60’lar! Bu dönemde Gant dünyasına, moda tarihinin en ikonik parçalarından ‘blazer’ girdi… Peki ya dünyanın geri kalanı… Sosyal özgürlük için sayısız mücadelelerin bir bir kazanılması, sanat, yaratıcılık alanında ve popüler müzikte büyük sıçramaların yanı sıra bilim ve politikada gerçekleşen büyük gelişmeler… Muazzam bir iyimserlik dönemi… Şimdi zaman makinesine atlayıp 60’ları 60’lar yapan bilmediğiniz isimler ve olaylarda yolculuk yapma zamanı…

Hollywood Bulvarı & ‘Walk of Fame’

Trivia oyun gecelerinde arkadaşlarınızı etkileyeceğinize emin olabileceğiniz bir bilgi: Hollywood Bulvarı ilk yıldızını 1960 yılında aldı ve ünlü Walk of Fame doğmuş oldu. Bu yıldızın sahibi is Joanne Woodward’tan başkası değil.

Muhammed Ali’nin Altın Madalya kazanması

“Kelebek gibi uç, arı gibi sok!” sözüyle meşhur o zamanlar Cassius Clay olarak bilinen Muhammed Ali, 1960 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Daha sonra 6 Mart 1964’te, Dünya Ağır Siklet Şampiyonası finallerinde Sonny Liston ile olan efsanevi maçından sonra adını Muhammed Ali olarak değiştirdi.

Scooby- Doo

Fred, Wilma, Çakıl, Bamm-Bamm, Barney ve Dino’yu hatırlıyorsanız “Yabba Dabba Do” deyin! Sürpriz! Onlar sandığınızdan çok daha yaşlı. Hayır, taş devri kadar yaşlı değil, sadece 1960 doğumlu. Çakmaktaşlar 30 Eylül 1960’da ilk gösterimlerini gerçekleştirdi.

Ken Dünya’ya Hoşgeldin!

Come on Barbie, let’s go party! Özellikle de, Ken’in doğum günü partisine! Barbie’nin erkek arkadaşı Ken’in doğum gününün 11 Mart 1961’de olduğunu biliyor muydunuz?

Bob Dylon’ın İlk Albüm Çıkışı

Şüphesiz 60’lı yıllar müzik için çok parlak bir dönemdi! Bob Dylan, 1962’de ilk albümünü çıkardı ve çok ilginç ki kayıt etmesi sadece iki öğleden sonrasını aldı. Ertesi yıl, Beatles ilk albümü “Please Please Me” yi çıkardı. “Beatlemania” ateşi daha sonra 1964’te American TV’de ilk kez göründükten sonra başladı.

John Lennon & Yoko’nun Aşk Hikayesi

Beatles’tan bahsetmişken… John Lennon 1966’da Yoko Ono ile tanıştı ve çift 1969’da evlendi. Aşk hikayeleri hala anlatılmakta…

“Sex and the Single Girl

Belki size tanıdık gelecektir ama dikkatlice okuyun. Cosmopolitan dergisi editörü Helen Gurley Brown, modern kadın ve cinsel özgürlük kavramını değiştirmeye devam eden “Sex and the Single Girl”ü yayınladı.

JFK Kapılarını Açtı!

Eero Saarinen tarafından tasarlanan New York TWA Uçuş Merkezi, namı diğer JFK Uluslararası Havaalanını Terminali, 1962’de jet barışını başlattı.

İlk Tonight Show Yayınlandı

TV’nin tarihi de yazılıyordu… Johnny Carson, 1962’de Tonight Show’u devraldı.

Nobel Barış Ödülü

John Steinback, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı ve Linus Pauling, kitle imha silahlarına muhalifliği nedeniyle Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. (1962) 1964’te Martin Luther King Jr., Nobel Barış Ödülü’nün en genç kazananı oldu.

“I have a dream!” Tanıdık geliyor, değil mi?

Martin Luther King Jr., Özgürlük Yürüyüşü sırasında Lincoln Anıtı’nda ikonik konuşmasını yaptı. (1963) 1968 yılında kaldığı motelin balkonundayken suikaste uğradı.

Alcatraz’ın Sonu

Ünlü Alcatraz hapishanesi, 1963 yılında yüksek işletme maliyetleri nedeniyle kapatıldı.

Medeni Kanunlar

Sivil haklar konusunda daha birçok gelişmenin yaşandığından emin olabilirsiniz. Bunlardan biri, 1964 tarihli Medeni Haklar Yasasıydı; okullar dâhil halka açık yerlerde ırk, din, cinsiyet veya milliyete dayalı her türlü ayrımcılığı yasaklandı.

Piuv! Piuv!

Video oyunlarını sever misin? O zaman bunu seveceksin: İlk interaktif video oyunu “Spacewar!”, 1962’de üç MIT öğrencisi tarafından icat edildi.

“Votka Martini; çalkalanmış, karıştırılmış değil”.

Pierce Brosnan veya Roger Moore’dan önce Sean Connery vardı… Oyuncu 1962’de ilk James Bond filmi olan “Dr. No ” rol aldı.

Spider Man

“The Amazing Fantasy” çizgi roman dizisinin 15. sayısı, Spider Man’i ilk defa dünyaya tanıttı! Dikkat edin, bu sayı tüm zamanların en pahalı çizgi romanlarından biri…

Bana biraz fıstık ve de Craker Jack al!

İlk Super Bowl 1967’de hayat buldu. Merak eden herkes için: The Packers the Chiefs’i yendi…

İlk tuşlu telefon

1963, ilk tuşlu telefonun yapıldığı yılı olarak işaretleniyor. Hepimizin minnettar olduğu bir yenilik değil de ne bu?

Lazer Teknolojisi

Bilimsel gelişmeler arasında muhtemelen en dikkat çekeni, Theodore Maiman’ın lazer teknolojisini 60’larda keşfetmesiydi. Buluşu, günümüzde kullandığımız fiber-optik iletişim, CD, DVD ve göz ameliyatlarının önünü açtı.

Pop-Art’ın Doğuşu

Sanat ilerledikçe, Andy Warhol’un 60’larda pop sanat hareketinin lideri olarak hüküm sürdüğünü söylemek gerekir…

Ford Mustang

Ford, ikonik büyük motorlu arabaları olan Ford Mustang’i New York’ta 2.400 doların altında piyasaya sürdü. İkonik araç bugün hala üretiliyor, ama bunu zaten herkes ve anneleri çoktan biliyor…

Nelson Mandela

Nelson Mandela, 1962’de sabotaj nedeniyle ömür boyu hapse mahkûm edildi. Hikayenin geri kalanını biliyorsunuz… 27 yıl sonra serbest bırakıldı ve Apartheid rejiminin sonu takiben, Güney Afrika’nın ilk siyah başkanı oldu…

OM NOM NOM NOM!

Çok sevilen Kurabiye Canavarı ilk defa 67 yılında IBM reklamlarında görülmüştür. Sevimli mavi canavarın ilk çıkışından sonra, Susam Sokağı’nda yaşayan bu tüylü sevimli kukla, 10 Kasım 1969’da gelecek nesillerin kalbini fethetmek için yola çıktı. Gösteri şu anda 49. sezonunda.

O zamanlar 2001’in çok uzak göründüğü günlerdi…

Stanley Kubrick’in çığır açan bilim kurgu filmi “2001: A Space Odyssey” 1968’de piyasaya sürüldü. Film bir anda hit olmasa da, eleştirmenlerin en ikonik Amerikan filmlerinden biri olarak ilan ettiğini söylemek mümkün.

”Benim için küçük, insanlık için dev bir adım’

Neil Armstrong. Buzz Aldrin. Ay. 1969. Bunların ne olduğunu çoktan biliyorsun.

Barış, sevgi ve rock’n’roll!

Woodstock festivali 3 gün sürdü ama gelecek yıllarda, nesiller boyunca etkilemeye devam etti.

Author: Duygu Özen

RELATED POSTS