60’ların Kulüp Sınıfı: Blazer

7ICONSApril 29, 2019
60’ların Kulüp Sınıfı: Blazer

GANT’ın 70’inci yılında, 60’lardan günümüze kalan ikonik parçası Club Blazer’ı hala bizi yat kulübünde geçen öğleden sonraları düşlemeye çağırıyor.

60’lı yıllar politik ve sosyal karışıklıklar içinde yeni bir dönemin şafağıydı. İngiliz rock’ı, Amerikan popu, Vietnam Savaşı, sivil haklar hareketi ve kadın hakları mücadelesinin toplumda derin bölünmelere neden olduğu ve insanların yeni bir maneviyat anlayışıyla kucaklaştığı dönemlerdi. Bu yıllarda, modada ilk kez 50’lerde hissedilmeye başlanan değişimler etkisini arttırarak kültürel ve sosyal normlarını yansıtacak şekilde yenilenerek bildiğimiz klasiklerden ayrıldı.

64’ten itibaren 50’lerde herkesi etkileyen James Dean gibi isimlerin yerini rol model olarak Beatles ve Steve McQueen’e bırakmasıyla, uzayan saçlar, daha parlak canlı renkler, paisley, floral, puantiyeli baskılar ve kadife, erkek modasında da yerini aldı. Dönemin klasik kodlarında ise, kalıplar ve yakalar daraldı, cekette tek ve iki düğme dönemine geçildi. Soft renkler, sade dokular, ince kravatlar oxford ayakkabılar ve trençkotla tamamlandı. Bu yeni takımlarla günümüze kadar süre gelen yenilikçi trend, 1950’lerin klasik takımları yerini yavaş yavaş daha dar yakalı ceketlere bırakmasıyla bu yılların mod akımı ile başladı.

Böyle bir dönemde doğan ve günümüzde de güncelliğini koruyan ikonik GANT blazer’ı hala dönemin yat kulüplerinin ruhunu yansıtmaya devam ediyor.

Author: Jale Öner

RELATED POSTS