Son zamanlarda hepimizin dilinde “normalleşme” süreci var. Kalabalıklara karışmayı, arkadaşlarımızla yemeğe çıkmayı, tiyatro ve sinemaya gitmeyi hepimiz özledik kuşkusuz. Bu özlemimizi sanal olarak bile olsa giderecek bir haberimiz var. Koronavirüs sebebiyle ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, 15 filmlik seçkisiyle 15-29 Mayıs günleri arasında dijital ortamda sinema meraklılarıyla buluşuyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Türkiye’de rastlanan ilk koronavirüs vakasından iki gün sonra, İstanbul Film Festivali 2020 edisyonunun ertelendiğini duyurmuştu. 1984 yılından bu yana her Nisan ayında izleyici ile buluşturulan İstanbul Film Festivali, bu sene 39. kez gerçekleşecekti. Hepimizi evlere kapayan bu virüs, “normal” hayatı her ne kadar durma noktasına getirse de, kültür & sanat etkinliklerini yeni bir boyuta taşıdı. İleri bir tarihe ertelenen 39. İstanbul Film Festivali de bir ilke imza atarak Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçilen 15 filmin Türkiye prömiyerlerini çevrimiçi yapmaya karar verdi.

15 ile 29 Mayıs günleri arasında Türkçe altyazılı olarak filmonline.iksv.org adresinden erişebileceğiniz filmlerin biletleri 14 Mayıs’ta satışa sunuldu. Festivalde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Biletleri tükenen filmlerin ek gösterimleri için festivalin web sitesini ve Instagram hesabını takipte kalmanızı tavsiye ederiz!

Görsel: Cem Özüduru / İKSV