The Unlimited Power of Beauty: Öykü Baştaş

BeautyMarch 9, 2020
The Unlimited Power of Beauty: Öykü Baştaş
The Unlimited Power of Beauty: Öykü Baştaş

Güzelliğin sınırlarını yeniden tanımlayan isimlerden Öykü Başta, üç yıldır modellik yapıyor, fakat onun hikayesi biraz farklı. Gucci SS18 defilesinde yürüyerek başlattığı modellik kariyeri sınır tanımıyor. Dünya çapındaki birçok yüksek moda markası ile çalışan ilk Türk model olan Öykü, bir yandan da mimarlık eğitimine devam ediyor. Estetik algısı bu denli yüksek olan iki farklı disiplini kesiştiren bu dinamik içerisinde Öykü; “Güzellik kavramı benim için önemli. Hem mimarlık hem de modellik üzerine çalışırken güzelliğin ne kadar farklı tanımları olabileceğini deneyimliyorum.” diyor ve altını çiziyor; “Benim için güzel olmak farklı olmak, bizi biz yapan şeyleri sevmek. Tek bir mükemmellik olduğuna inanmıyorum.” 

“Bizi birbirimizden farklı yapan şeyler, bizi güzel yapan unsurlar. Sadece fiziksel özelliklerden de bahsetmiyorum aslında, kim olduğunu bilip, olduğun kişiyi sevip, onu dışarı yansıtabildiğimizde hepimiz çok daha güzeliz!” hayatındaki estetik algısını en üst seviyeye taşıyan Öykü, kendini olduğu gibi kabülleniyor, güzellik üzerine yapılan kalıplaşmış tanımlara inanmıyor. 

“Göz altı bantlarım ve kapatıcım her zaman yanımdadır! Çok fazla seyahat ediyorum ve uykusuz kalıyorum. Sürekli çantamın bir yerinde başka bir şey ararken onlarla karşılaşıyoruz.” diyen Öykü’nün günlük makyaj rutini daha fresh görünmeye odaklansa da makyajla olan ilk randevusu çocukluk yıllarına uzanıyor  ” Çizgi roman karekterlerini çok severim, çocukken kendime bir kostüm yapıp yüzümü boyamıştım, ama daha gerçek bir tanışma istiyorsanız liseyi bitirirken mezuniyet balosunda ilk kez makyaj yapmıştım.”

Cilt bakımı rutinlerini sıkı tutan Öykü’nün makyaj hikayesi güçle doğru orantılı; “Makyajsız daha cesur hissediyorum ama göz makyajına kim hayır diyebilir ki?! Koyu göz makyajı, eyeliner ya da güçlü bir maskara etkisi! Bu kesinlikle, özgüvenimi yükseltiyor.”

Ama en önemlisi kendinizi sevmeniz! Siz de Öykü’ye katılın; “Başka insanlara güzel görünmek için yaptıklarınızı bırakıp, kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle olun.”

Bluz / Top: Twist
Gömlek / Shirt: Twist
Pantolon / Trousers: Mango
Bot / Boots: Mango

A Creative Collaboration with Sephora Türkiye
Creative Direction Duygu Bengi
Director Mert Akay
Photography: Burcu Karademir
DOP: Murat Bayraktaroğlu
Styling: Kübra Özden
MUA / Sephora Türkiye: Sercan Polat
Hair: Mustafa Akgül
Production: Pelin Taşkıran

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS