Reflecting The Echoes: In The Void

LifestyleFebruary 4, 2019
 Reflecting The Echoes: In The Void

Müzik, yeni bir kimlik inşa etmek için bir araç olabilir mi? Görünmeyeni öne çıkarmak, gecenin seyrini nasıl değiştirir? Şehir yaşantısı kimlerin tercihleriyle bütünlük kazanıyor? Güncel ve bağımsız sahneden yerel sesleri, müzik oluşumlarını tanıtmayı ve desteklemeyi amaçlayan In The Void ekibinden Sibel ile bütün bunları konuşurken, İstanbul’un yeraltı kültürü daha da cezbedici bir hale bürünüyor.

 In The Void ekibi nasıl ve hangi ihtiyaca cevaben bir araya geldi?

In The Void, başta elektronik müzik sahnesi olmak üzere Türkiye’deki ana akım dışında gelişen üretimleri görünür ve kalıcı kılmak, bu alanda müzik yapan insanların seslerini duyurabilmesinin ihtiyacından doğan bir hareket olarak hayata geçmiştir.

Gece hayatının sizin için tanımı nedir?

Pilleri zayıflamış ve paslanmış fakat hala çalışmaya devam eden bir saat gibi; sistem. Sistemin kendisini var edebilmek için dört elle sarıldığı şehirler… Ve güneş battığında, herkes evlerine döndüğünde kendimiz olabildiğimiz, kendimiz gibi insanlarla bir araya gelebildiğimiz anlar bütünü.

Eğlencenin sizin için tanımı nedir? Neden eğlenceye ihtiyaç duyarız? Sizce insan olmanın getirisi midir yoksa sadece sorunlardan uzaklaşmak için bir araç mı?

Bir insan olarak uyuyor, gülüyor, kızabiliyorsak bir diğer özellik olarak eğlenebiliyoruz da. Ne şekilde ve nasıl eğlendiğimizin tanımı elbette herkese göre değişiyor. Sunulmuş paket eğlence anlayışı kolay tüketmeyi sevenler için bir seçenek. Fakat işin önde tüm bu deliliğin içinde eğlenmek, hem de her daim eğlenmek! Sorunlardan kaçış değil de onların üstesinden gelebilmek için eğlenmeyi daimi kılmak.

İstanbul’un alternatif sahnesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeterli sayıda mekan, gelecek zamanlara taşınabilecek seviyede üretim ve destekleyicilerden bahsedebilir miyiz?

Son 3-4 senedir yaşadıklarımız o kadar güzel ki. Her şeye rağmen sokağa çıktık, bir araya geldik, paylaştık. okul, iş, gitmek zorunda bırakıldığımız alanlar dışında tercihlerimizin tamamen bize ait olduğu ve bu düzlemde yine aynı çekilde kendi seçimleri, istekleri doğrultusunda aynı noktada bulunan insanlarla bir araya gelmeyi deneyimlemek çok değerli. Buradan yükselen enerji tabi ki geleceğe sıçrayacak. Geleceği oluşturacak. Ülkenin içinde bulunduğu şartlar altında yine elimizden geleni yapıyoruz, sessiz kalmıyoruz. Tek bir ‘keşke’ var ki o da mekanların en azından daha anlayışlı olmaları. Sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmemeleri ve yeni fikirlere, müziklere daha açık olmaları. Değeri bilinmeyen, takdir görmeyen sanatçıların yaşadığı bu ülkede tek çare değer bilmek ve desteklemek.

Author: Ozan Tezvaran

RELATED POSTS