Grace Miceli, sanatın öğreti veya arka plan bakımından hiçbir sınırlandırmaya maruz kalmadığı dijital bir alan olan Art Baby ile çalışıyor… Aslında bu platform bir bakıma sanatın geleceği, en azından şu an itibarıyla NYC’de öyle. Miceli’nin kendisinin de bir sanatçı olduğu unutulmamalı; şu sıralar renkli çizimleriyle bezeli sütyen ve külotlar üretiyor. Miceli’nin sunduğu çalışmalar geleneksel çağdaş sanat olarak adlandırılan şey değil; onun işlerine veya diğer kadın “Art Baby” sanatçılarının çalışmalarına bakarken bariz sözcük seçimi gelenekselden yana oluyor. Bu internet sanatı çağı… Buna alışın.

Tüm bir jenerasyon hakkında genelleme yapabileceğinizi zannetmiyorum.

Şu an tam olarak ne yapıyorsunuz ve az önce ne yapıyordunuz?

Evimdeki kanepede oturmuş elma ve fıstık ezmesi yiyorum, az önce de kertenkelem için cırcır böceği satın almak üzere pet shop’taydım.

Çoklu ortam sanat eserleri, şiirler, dergilerde yayınlanan makaleler, resimler, tüm bunların yanı sıra DJ’lik çalışmalarınız… Sizce son yıllarda NYC’de yaratıcılık kavramının kapsamı kökten bir değişime uğradı mı?

Pek değil. Sanatçı olarak hayatınızı kazanmak için uğraşıp didinmekten başka bir seçeneğiniz olduğunu düşünmüyorum; bu nedenle de yeteneklerinizin çok yönlülüğü önem taşıyor. Yine de şimdilerde yeni bir şeylere merak sarma modası yaygınlaşmış olabilir.

Bu durumu neye bağladığınızı öğrenebilir miyim? Etkilenimlerinizde büyük rol oynayan belli pop kültürü figürleri, programlar, müzikler, uygulamalar veya başka şeyler var mı?

Büyük ihtimalle internet kullanımı… Dikkat süremizi kısalttı ve muhtemelen birbirimizle iletişimimizi kolaylaştırdı. Bu yüzden daha kolay sıkılıyoruz ama artık bununla savaşacak yöntemleri daha çabuk bulabiliyoruz.

Sanat fuarları ile ticari sanat inisiyatifleri yükselişe geçti. Art Baby ile bu estetiği tersine çevirmeye çalıştığınızı düşünüyor musunuz?

Tam olarak değil, bana kalırsa sanat dünyasının kendine ait bir alanı ve seyircisi var. Ben yalnızca ayrıcalıklı olmayan, belki de büyük şehirlerde yaşamayanlar için daha ulaşılabilir olan kendi versiyonumu yaratmaya çalışıyorum.

Yirmili yaşlarınızda genç bir kadın olarak bütün bu gidişatın nereye varacağı konusunda endişeleriniz var mı?

Elbette, gerçekçi ve aklı başında olmak önemli ama bir yere ulaşmanın tek yolu da büyük hayallere ve amaçlara sahip olmaktan geçiyor.

Sanatçı olmak, NYC’de yaşamak ve kira ödemek nasıl bir deneyim?

Zor! Her gün çok çalışmak, hatta bazen yan işler yapmak zorundasınız ama bir defa kendinizi bu işe adadıysanız bunu gerçekleştirmek kesinlikle mümkün. Burada beni destekleyen bir grup arkadaşım ve diğer sanatçılar olmasından ötürü şanslıyım.

Şu anda NYC’de bulunan gençlik sahnesi hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Burada bol miktarda enerji olduğunu ve heyecan verici şeylerin yaşandığını düşünüyorum. Yaratıcılığın bulaşıcılığına inanıyorum.

Bugün gençliğin ve NYC’deki yaşıtlarınızın yüzleştiği en önemli mesele nedir?

Benim ve arkadaşlarımın en büyük mücadelesi kesinlikle para üzerine. Kiranızı ödeyebilmek için neredeyse bütün zamanınızı çalışmaya ayırmanıza rağmen halen yaratıcılığa vakit bulabilmek gerçekten çok zor.

“İnternet üzerinde bakacak çok fazla şey var. Browser’ımda daima 10 sekme açık durur; bu yüzden galeriye gelirseniz işinizle baş başa geçirecek ve ona odaklanabilecek biraz daha fazla vaktiniz olacaktır diye düşünüyorum.”

İnternetin hızını göz önüne aldığımızda sanatçılar ile ürettikleri eserlerin kolayca unutulabileceğini düşünüyor musunuz?

Şimdi internet olduğu için kesinlikle insanların sanatlarını sergileyebilecekleri çok daha fazla ortam seçenekleri olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle internet üzerinde kaybolmak da bir o kadar kolay.

Üç hafta önce Instagram’ınızda “Teen Beat Off!” live blogging hakkında bir şeyler yazmıştınız. Bu konudan biraz bahsedebilir misiniz?

Bu, Los Angeleslı sanatçı Faye Orlove ile birlikte üzerinde çalıştığımız bir proje. İkimiz de pop kültüründen bolca ilham alıyoruz ve bu kitap da yırtıp duvarınıza asabileceğiniz gençlik dergilerinin sayfalarındaki imgelerle dolu bir tür boyama kitabı, gençliğinizde hayran olduğunuz kişilere yer veriyor.