Netflix’in yeni dizisi Ratched, “Guguk Kuşu”nun ikonik hemşiresi Mildred’in film öncesi hayatını ve karakter dönüşümünü konu alıyor. Dizi, sürükleyici kurgusu ve gerilim dolu sahneleri kadar güçlü kostümleri, canlı renk skalası ve 50’ler modasını yeniden yorumlanması ile öne çıkıyor. Karakterlerin imza stillerinin mimarlarından Lou Eyrich’e kostüm tasarım sürecini ve ilham kaynaklarını sorduk.

Mildred’in sarı takımı dizinin en önemli elementlerinden biri. Senaryo size geldiğinde bu kostüm ne kadar net bir şekilde belirlenmişti ve doğru parçayı nasıl buldunuz?

Ryan Murphy, Mildred’in insan içine çıktığında hep presentabl ve şık görünmesini istedi. Lucia Hastanesine hemşirelik için başvurmaya geldiğinde şık olmasını ve öne çıkmasını istedik. Takım elbise Sarah Paulson için özel olarak dikildi ve hastanenin çevresi ile hem kontrast hem de uyum yakalamak için çarpıcı bir renk seçildi.

50’ler modanın en güçlü dönemlerinden biri. Bu dönemi bu kadar olağanüstü bir şekilde ifade etmek için ne tür bir hazırlık süreci gerekiyor?

Ratched aslında 1947 de geçiyor. İkinci Dünya Savaşı bittiğinde, “kendin yap ve tamir et” zorunluluğundan kurtulduğumuz bir döneme girdik ve moda tamamen “yeni” olan şeyler ile ilgili oldu. Modanın bu yeni dalgasını işleyebilmek için yaptığımız kapsamlı araştırmanın yanı sıra, bu dönemde yapılan bir sürü filmi de referans aldık.

Kostüm üzerinde çalışırken Guguk Kuşu’ndan ne kadar etkilendiniz?

Guguk Kuşu diziden daha geç bir zamanda geçiyor ve Ratched aslında bir ‘prequel’, yani filmden önceki olayları anlatıyor. O yüzden hiç etkilenmedik diyebiliriz.

Ratched’in tarzının alameti farikasını nasıl tanımlarsınız?

Güçlü omuzlar ve büzülmüş, dar bel. Çarpıcı renklerde eşarplar ve aksesuarlar. Her zaman düğmeli, iyi dikilmiş ve bakımlı.

Sinemada ikonik hale gelen bir karakterin kostümü üzerine çalışmak sizi ekstra strese soktu mu?

Yukarıda söylediğimiz gibi, filmdeki Hemşire Ratched karakterini referans almadığımız için, çok şanslıyız ki o tür bir strese girmedik.

Lenore Osgood dizinin en renkli ve görkemli karakteri! Bu karakterin gardırobunu oluştururken nelere dikkat ettiniz?

Ryan Murphy, Lenore’un evdeyken bile her zaman elmaslarla, tüylerle ve kürklerle bezeli bir milyarder mirasçı olmasını istedi. Sharon 1940’ların siluetini çok güzel taşıdı ve bunu yaparken hep zarif ve özgüvenliydi. Güçlü renklere, aksesuarlara ve her zaman onunla aynı kıyafetleri giyen maymunu Bayan Petunia’ ya odaklandık!