Bad & Boujee ile Mehmet & Kazım’ın absürt sanatını Türkiye’de ilk defa görüyoruz. Pilevneli’de gerçekleşecek sergiye gitmeden önce kuzenleri tanımakta fayda var. 

Başlangıçta grafiti ve hip-hop sahnelerinde aktif olan genç ikili; tek renkli gösterişli resimleri, sulu boyaları, animasyon filmleri ve absürt kitaplarıyla tanınıyor. Instagram’larında küçük bir stalk sonrası eserlerinde iki rengin ağır bastını söylemek mümkün: kırmızı ve beyaz. Bu bir tercih mi yoksa kimliklerini mi yansıtıyor bilinmez ancak kuzenlerin soyadları bunu ele veriyor gibi. Soyadları Akal olan ikili, sanatla çoğumuzdan daha haşır neşirler. Nitekim dedeleri Türk ressam Haşmet Akal. Adını Picasso’dan anımsayacağımız, Türkiye’nin ilk kübist ressamlarından biri olan Haşmet Akal’ın torunları Mehmet ve Kazım’ın geleneksel resim kavramlarını genişleterek kırmızı-beyaz renklerini kullanmaları bizleri kendi dünyalarına çekiyor. Dedeleri dışında Philip Guston, André Butzer, Martin Kippenberger, Markus Oehlen ve Peter Saul’dan da etkilendiklerini söylemek lazım. Kan bağlarının dışında önemli bir ortaklıkları daha var. İkisi de Almanya’daki Türk işçilerin çocukları. Bu da eserlerinin alt metninde ve Kissing Cousins kitabında, mizahi bir şekilde yankılanan bir gerçek. Mehmet & Kazım’ı, yağlı boyayla tuval üzerine video çalışmalarında animasyonlu hamuru figürler olarak kırmızı Adidas eşofmanları ve Superstar spor ayakkabılarıyla görüyoruz. 

Eserlerinde şarkı sözlerinden çizgi romanların etkisine kadar çeşitli sembollerden yapılan alıntılarla karşılaşıyoruz. Bad and Boujee’deki dijital olarak boyanmış görüntüler veya animasyonlu sanal gerçeklik videoları, projeksiyonlar aracılığıyla resim tuvalde kalmıyor. Konsol ve VR gözlüklerle deneyimlenen dijital manzaralar ve figürler duvarlara yayılarak bizlere daha kapsamlı bir deneyim yaşatıyor. “Kötü ve zengin” veya “kötü ve üst sınıf” anlamında gelen sergide muhtemelen yüksek sosyeteye atıflar göreceğiz. 

Münih’te yaşayan namı diğer Öpüşen Kuzenler’in Türkiye’deki ilk solo sergisini göreceğimiz için heyecanlıyız. 3 Mart’ta başlayacak sergi, 9 Nisan’a kadar devam edecek. Aynı zamanda serginin “No Artistas” adlı bir NFT koleksiyonun da olduğunu söylemeden bitirmeyelim.