Nick Cave & The Bad Seeds Ghosteen’in hüzünlü ve atmosferik tınılarının arkasından sessizliğe gömülmüşken Warren Ellis ve Nick Cave geçtiğimiz Şubat ayında CARNAGE isimli ikili albümlerini yayımlamıştı. Karantinada kaydedilen ve yayımlanan albüm içinde bulunduğumuz tıkanık dönemde kulaklarımızdan ruhumuzu yeniden açacak güce sahipti.

Nick Cave & The Bad Seeds ise grup olarak karantina sürecinde aktif bir üretime girmemiş olsa da Ellis ve Cave 2005’te yayımlanan B-Sides & Rarities albümünün saklı kalmış kayıtlarını yeniden derleyerek paylaşmaya başladı. “B-Sides & Rarities Part II” adını alan bu albümde Skeleton Tree, Bright Horses ve Girl In Amber gibi grubun popüler parçalarının ilk kayıtlarının yanı sıra daha önce hiç yayımlanmamış olan nadir kayıtlar da dahil olmak üzere 27 parça olacağı duyuruldu.

Albümden yayımlanan ilk parça olan Vortex, 2006 senesinde Nick Cave, Warren Ellis, Martın Casey ve Jim Sclavunos tarafından yazılıp kaydedilmiş fakat o dönemde grubun işi tam olarak ne bir The Bad Seeds ne de Grinderman işi olarak niteleyememesi sebebiyle yayımlanmamıştı. Günümüzden bakıldığında ise aslında grubun 2000’ler dönemine severek eşlik eden herkes için bir çeşit “eve dönüş” hissi yaşatan şarkının belki de sonrasında yayımlanmış olması B-Sides & Rarities içinde kaybolmamasına bir vesile oldu.

B Sides & Rarities’i diğer albümlere nazaran hem daha çok sevip hem de daha istekli dinlediğini dile getiren Nick Cave albüm özelinde küçük ve basit olmasına rağmen daha orijinal bir ruha sahip olduğunu dile getiriyor. Vortex’i takiben geçtiğimiz ay Earthlings teklisini, Ekim ayının başında ise Push the Sky Away’in Melbourne Senfoni Orkestrası ile olan kaydını yayımlayan grup derleme albümün tamamını ise 22 Ekim’de paylaşacak.

Warren Ellis’in kişisel cephesinde ise geçtiğimiz aylarda yayımladığı kitap, Nina Simone’s Gum var. Kurgusal olmayan bu kitap Simone’un çiğnediği ve grubun bir totem olarak sakladığı sakıza dayanıyor. Ellis 1999’da Simone’u izledikten sonra gizlice sahneye çıkıp piyanosunun üzerinden bıraktığı sakız parçasını alıyor ve tam 20 sene boyunca saklıyor. Nick Cave’in Stranger Than Kindness sergisinde sakızın altından ve gümüşten versiyonlarını yaptıktan sonra ise hikayeyi kitaplaştırmaya karar veriyor. Ellis’in ilk kitabı olan Nina Simone’s Gum küçük nesnelere yüklediğimiz manevi anlamlar, beraberinde edindiğimiz deneyimlere dair sanatsal sürecin, anlayışın dostluğun ve sevginin bir kutlaması.