COVID19 tüm insanlığın psikolojik, ekonomik ve sosyal sınırlarını zorlarken insanları birbirlerine en ihtiyaç duydukları noktada daha da uzaklaştırırken görüntülü arama servisleri de önlenemez bir yükselişe geçti.

İnsanoğlu 2020 yılında bir pandemiyle başa çıkmaya çalışırken, teknoloji ile arasındaki bağ da her geçen gün güçleniyor. İtalya’daki vaka sayısının Çin’i geçmesi, virüsün Avrupa ve Amerika’da hızla yayılması, hükümetlerin tüm sosyal alanları ve işyerlerini kapatarak bireylere evde kalma çağrısı yapması giderek büyüyor. Ne zaman biteceğini bilmediğimiz bu süreç bazı eski alışkanlıkları da geri getiriyor. Bundan 10 sene öncesine dönelim heyecanla Skype’ın başına oturup görüntülü arama kadar kusursuz bir teknoloji ile karşı karşıya kalmanın dayanılmaz heyecanına kapanırdık. Yeni nesil akıllı telefonlar ve artan sosyal medya kullanımları bu etkileşimi geri plana attı.

Şimdi ise karantina günlerine alışmaya çalışan 21. yüzyıl insanları, sosyalleşmenin yeni formlarını arıyor. Toplantı odalarından çıkıp salonlara gelen Zoom, yeni nesil dost meclislerinin buluşma noktası. Instagram üzerinden yapılan video görüşmeler ya da ortak canlı yayınlar ise popüler çocukların son tercihi.

Siz hala faceTime ile rutin alışkanlıklarınızı koruyorsanız, bu konuşmaya birden fazla arkadaşınızı dahil ederek dönemin trendini en alışagelmiş yöntemlerle yakalayabilirsiniz.

Bu seçeneklere biraz daha eğlenceli anları sığdırmak için interaktif karaoke uygulaması Smule veya Netflix parti gibi güncel uygulamaları da radarınıza alabilirsiniz.