Bireysel karantina günlerinin içerisinde sadece karanlık duygular yok. Maria, bu süreci kendisini dinlemeye adıyor. Ve vaktini daha doğru yönetebilmek, üzere kendisini disiplinize ediyor. Renkler, müzik ve bolca okuma sığdırdığı karantina günlerinde üretimini üst seviyeye taşımanın ilk adımı duruma daha pozitif bir yerden bakabilmesi, eminiz!

Sosyal izolasyon günleri nasıl geçiyor?

Benim sosyal izolasyon günlerim oldukça renkli! Boyamalar ve müzikle geçiyor. Her zaman evde vakit geçirmeyi çok seven birisi oldum. İşimi evden de yürütebildiğim için zamanın nasıl geçtiğini çok anlamıyorum.

Güne nasıl başlıyorsun?

Güne birkaç esneme hareketi yaparak başlıyorum malum hareketsizlikten her yerim yavaş yavaş ağrımaya başladı… Ardından kahvaltımı hazırlıyorum kahvaltı hazırlamak büyük zevk benim için o yüzden günün en sevdiğim saatleri…

Rutinini koruyabildin mi?

Rutinimi korumaktan ziyade yeni bir rutin kazandım, çok daha üretken bir döneme girdim çünkü evde oturmak hiçbir şey yapmamak beni gerçekten mental olarak çok yıpratacaktı. Bu nedenle daha fazla YouTube içeriği üretiyorum, sergim için daha fazla tablo yapma fırsatım oldu ve yeni parçalarımla uğraşmaya başladım. Bu sırada fark ettim ki zaman bana yetmiyor! Her gün aynı döngüyü tekrarlıyorum kendime ve sevdiğim işlere odaklanmak farklı bir bakış açısı sağladı bana.

Zamanı ne kadar israf ettiğimi anladım. Bundan sonraki süreçte; zaman yönetimi ve üretmek konusunda aynı istikrarı sağlamak istiyorum.

Zamanının büyük bir çoğunluğu nasıl geçiyor?

Zamanımın büyük kısmı çizim yapmakla geçiyor bu çizimleri aynı zamanda YouTube’ta paylaştığım için video çekiyorum, insanları da resim yapmaya teşvik etmek istiyorum.

Üretim süreçlerin nasıl etkilendi?

Resim konusunda daha hızlı bir üretime geçtim materyallerim özgürleşti, duvarlara tabaklara hatta buzdolabına bile bir şeyler çizmeye boyamaya başladım. Bu yüzden çizim konusunda en verimli dönemlerimden birini yaşıyorum, müzik konusunda ise festival sound’larından ziyade daha evde dinlenilebilir melodik parçalar yapmaya giriştim hepimizin bu süreçte daha pozitif şeylere ihtiyacı var.

Herkes bu süreçte kendisini mutfağa attı, senin mutfak deneyimin nasıl?

Benim mutfak deneyimim de yine YouTube’ta… Tüm tariflerimi orada paylaşıp insanlara göstermeye başladım. Yemek yapmak, özellikle sağlıklı şeyleri sentezleyerek tarifler uydurmak benim için büyük bir hobi. Bunu kaydedip süsleyip güzel bir sunum oluşturmaksa resim gibi geliyor ama kilo aldım… Diyetteyim bu ara…

Hareketsiz kalmamak için ürettiğin çözümleri paylaşır mısın?

Hareketsiz kalmamak için eve aldığım ağırlıklarla arada egzersiz yapıp esniyorum bol bol, onun dışında çok yapabildiğim bir şey yok maalesef…

Bu süreçte başladığın bitirdiğin diziler var mı?

Maalesef iyi bir izleyici değilim, bir şeyleri izlemek beni biraz sıkıyor dikkatimi veremiyorum. En son Platform filmini izledim çok güzeldi. Onun dışında vaktimi okumaya ayırmayı tercih ediyorum. Cinayet romanlarını çok severim; “Bir Psikopatın Günlüğü”nü okudum Alein Kentigerna’nın inanılmaz güzel! Dizi gibi ilerliyor zaten hikaye.

Bu süreci atlattıktan sonraki dönemde kişisel rutininde nelerin değişeceğini ön görüyorsun?

Bunu çok düşündüm ve bu süreç benim birçok konudaki fikrimi değiştirdi. Zamanı ne kadar israf ettiğimi anladım. Bundan sonraki süreçte; zaman yönetimi ve üretmek konusunda aynı istikrarı sağlamak istiyorum. Sevdiklerimle daha çok vakit geçirmek istiyorum, dostlarımdan ve ailemden uzak kalmak çok zor.

Instagram, Youtube, Twitter, Tiktok gibi sosyal ağların hayatımızın merkezinde olduğu bir dönemdeyiz, senin sosyal medya ile ilişkin nasıl?

Sosyal medyayla ilişkim hem iş hem arkadaşlık ilişkisi gibi! Her bir platformda ayrı zaman geçiriyorum fakat bu süreçte YouTube ile çok haşır neşiriz. Üç günde bir video atıyorum ki bu oldukça zor bir şeydi benim için kurgu cekim edit her şeyi oldukça zaman alıyor. Aynı zamanda Tiktok’a başladım, oldukça eğlenceli bir platformmuş. 

Bu dönem içerisinde hayatına giren ve vazgeçilmezin olan bir uygulama?

SKYPE! Herkesle oradan görüşüp bir araya geliyorum.

Her şey normale döndüğünde ilk yapacağın şey?

Ailemi ziyaret etmek. Babam için hep endişeleniyorum ve onu çok özledim bu süreçte.

Kısa kısa

Bir kitap?

Psikoterapist, Brian Freeman

Bir film?

Platform

Bir şarkı?

The First Rebirth, Jones Stephenson

Kolonya mı dezenfektan mı?

Kolonya

Facetime mı Houseparty mi?

Houseparty

Tiktok mu Instagram mı?

Instagram

Röportaj Duygu Bengi
Fotoğraf Burcu Karademir