Katıldığı uluslararası sergiler ve bienallerden aşina olduğumuz Nevin Aladağ’ın 2020 yılında Arter’e gelen fakat pandemiden dolayı pek de görme fırsatı bulamadığımız  “İzler” isimli video çalışması yeniden sanatseverlerle bir araya geliyor.

İzler, üç kanallı bir video yerleştirme çalışması olarak kentsel ve doğal unsurları bir araya getiriyor ve kavramları bağlamlarından kopararak yeniden anlam üretmelerine olanak sağlıyor. Manzaraların ve kentin günlük hayatının ortasına bıraktığı müzik enstrümanları ile alışılmışın dışında görseller oluşturan Aladağ performatif bir kent tiplemesi yaratıyor. İlk kez 2020 yılında izleyiciyle buluşan bu videolar serisi kentte görmeye alışık olmadığımız yerlere yerleştirilen işitsel öğelerle soyut bir anlatıya imza atıyor. Bu görsel ve işitsel kompozisyonda sanatçının kişisel anılarından izler görmek de mümkün. Çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği yerlerden de sesler ve imgeler toplayan ve çalışmasına yerleştiren Aladağ “kent” ve “ses” kavramlarını bize yeniden düşündürerek bizde bıraktığı “izler”i değiştirecek gibi görünüyor.

Geçen sene mart ayında ​Türkiye’de sergilenmeye başlanan ancak pandemi nedeniyle çoğu sanat kuruluşunun ve Arter’in kapalı olduğu döneme denk gelen enstalasyon çalışması bu kez sanatseverlerle buluşmaya hazır. 

25 Mart’ta yerini alacak olan Aladağ’ın üç kanallı video yerleştirmesi İzler, 25 Temmuz’a kadar Arter’de ziyaret edilebilir.