Bu kesinlikle müzik ve onu Ines’in seviyesinde tutmakla alakalı bir durum. Geceleri Le Silencio’da ve Les Bains’de DJ olan Ines’in yakın gelecekte heyecan verici ortak çalışmaları var. İşte Ines Melia.

Nerede başladı? Müziğe nasıl ilgi duydunuz?
Ben Fransa’nın güneyindeki küçük bir kasabadan geliyorum. Paris’e sanat okumak için geldiğimde, Le Social Club’ın karşısında küçük bir daire buldum. Çok etkilenmiştim; benim için yeni bir dünyaydı çünkü o zamanlar genel olarak punk rock dinliyordum. Yani tam anlamıyla elektronik müziği keşfettim, DJ’lerle takıldım ve onları izleyerek nasıl çaldıklarını öğrendim.

Yıllar içinde kişisel ve müziksel olarak nasıl değiştiniz?
Değiştiğimi düşünmüyorum, yani hala aynı müzik türünü seviyorum. Örneğin, hiç bir zaman minimali sevmedim, büyük bass line’ları olan sıcak müzikleri tercih ediyorum. Benim için melodi esas olan şey. Ama bazen, hakkında her şeyi bilmek istediğim bir müzik dönemi veya tarzı oluyor. Şu aralar Kerri Chandler, Pal Joey gibi 90’ların house müziklerini çok dinliyorum…

Kariyerinizde bugüne kadarki en büyük adım ne oldu?
Şimdi, arkadaşım Jonathan Saguez ile müzik yapıyorum. Stüdyoda çalışmanın ne demek olduğunu keşfediyorum. Çok farklı ve heyecanlı ama bazen en mükemmel beat’i kaydetmek için bir gün geçtiğinden sıkıcı olabiliyor.

Yakın zamanda gerçekleşecek ortak çalışmalarınız var mı?
Evet, Cheap Monday ve Teenage Engineering isimli yeni bir elektronik araçla.

Bu aralar hangi yapımcıları ve müzisyenleri beğeniyorsunuz?
Jimmy Edgard, Detroit Swindle, Roman Flugel..

Moda şovları ve oteller için Ses Tasarımı yapıyorsunuz. Bize bundan bahseder misiniz? Şuaralar kimlerle çalışıyorsunuz veya çalıştınız?
Evet, moda markaları için ses tasarımları yapıyorum. İyi bir egzersiz, çünkü seyirciye veya projeye aynı zamanda kişiliğinizi koruyarak adapte olmanız gerekiyor. Bu günlerde fotoğrafçı ve sanatçı Anne de Vandière’in sergisi için ses tasarımı yapıyorum.

En sevdiğiniz müzik dönemi?
90’lar.

En çok neyi heyecanla bekliyorsunuz?
Projem Situation X’i dünya ile tanıştırmayı ve seyahat etmeyi!

Bize Situation X’i anlatır mısınız?
Situation X benim yeni Müzik projem. En yakın arkadaşım Jnathan Saguez ile yaptığım bir Elektronik/pop düeti.

Yakın zamanda Fas’taydınız, bize bu seyahatinizden bahseder misiniz?
Babam orada yaşıyor ve 1995’ten beri şarap üretiyor. Şarabının adı Le Val D’Argan. Situation X projemin görselleri üzerine çalışmak için Emmanuel Cossu ve Valentine Reinhardt ile oradaydım. Fotoğraf çekmek için çöle gittik, inanılmaz derecede güzeldi. Ve tabi ki çok fazla şarap içtik.