Sanatın en yücelten duyguları, azınlıkların görünürlüğünün arttığı anlarda doğuyor. Gucci ve Ronan McKenzie’nin “Collective Processes”i, 15 siyahi kadının multidisipliner işlerinin önünü açarken, kültür, miras, kimlik ve tarih kavramlarını bu birliktelik ile keşfe çıkıyor.

Birkaç ay önce Gucci, Doğu Londra’da yeni bir perakende evi açtığı haberleriyle gündeme gelmişti. Sir David Adjaye tarafından tasarlanan ‘Gucci Circolo Shoreditch’ adlı mekan, moda evinin özel koleksiyonlarının yanı sıra etkinlikler için de çarpıcı, çok yönlü bir showroom olarak Ekim ayında açılışını gerçekleştirmişti. Şimdi ise kapılarını açtıktan sadece iki ay sonra mekan, HOME by Ronan McKenzie ile son aşamasına giriyor.

Yaratıcı ve kolektif alan, Londra’daki birkaç “people of color”ın sahip olduğu sanat mekanlarından biri. Sergiler ve kültürel programlar düzenleyerek BIPOC (black, indigenous, person of color) sanatçılarına hibeler sunuyor. Yarattığı platformlarla sanatçıları destekleme gayesiyle çalışmalarına yön veren HOME, eserleri heykel, resim, video, yerleştirme ve fotoğraftan oluşan 15 Siyahi kadın sanatçının yer aldığı “Collective Processes” başlıklı sergisiyle aralık ayında Gucci Circolo Shoreditch’i devraldı. Gösterinin küratörlüğünü, multidisipliner mekan HOME’u yöneten fotoğrafçı Ronan McKenzie üstleniyor. 

Ronan McKenzie, iletişimde olduğu yaratıcı 15 sanatçının iki tema üzerinden ilerleyen işlerine yer veriyor. Bunlardan ilki, pek çok sanatçının bir şekilde kurmayı, anlatmayı veya arşivlemeyi düşündüğü “Tarihler” konusu. İkincisi ise, hem kişisel hem de kolektif deneyimler yoluyla “Kültür, Miras ve Kimliğin Çağdaş Gözlemleri” konularını araştıran işlere sahip. Sergi, farklı fikir ve bakış açılarının tek bir mekanda bir araya gelmesindeki kolektif ve sanatsal ifadedeki gücü sergilemeyi hedefliyor. 

Collective Processes, Gucci ve HOME arasındaki üç aşamalı ortaklığın sonunu işaret eden bir sergi. İlk iş birlikleri A-COLD-WALL, Siyahi İngiliz tasarımcıları canlandırmaya ve desteklemeye odaklanan bir proje; ikincisi ise, İngiliz sanatçıların tasarımlarını geliştirmelerine yardımcı olması hedeflenen Black Women Artists Grant duyurusuydu. Ancak bu etkinliğin bitmesiyle Gucci Circolo Shoreditch de son buldu. McKenzie, “Hiçbirimizin unutamayacağı bir yılı kapatmak için bu kadar geniş bir sanatçı yelpazesini, bu kadar önemli bir alanda bir araya getirmek çok özel bir deneyimdi.” diyerek 2021 yılını sergisiyle uğurluyor.