Muiccia Prada ve Raf Simons önderliğinde gerçekleşen İlkbahar/Yaz 2023 kadın defilesinde odak noktası zıtlıklar ve detaylar oldu.

Muiccia Prada ve Raf Simons önderliğinde gerçekleşen İlkbahar/Yaz 2023 kadın defilesinde odak noktası zıtlıklar ve detaylar oldu. Son dönemde set tasarımlarıyla da öne çıkan moda haftası defilelerinin aksine Prada, kıyafetlerin öne çıktığı bir podyum tasarlamayı tercih etti. Yönetmen Nicolas Winding Refn imzasını taşıyan podyum tasarımı, siyah bir fon ve modellerin yürüyebilmesi için açılan eşiklerden oluşuyor. Siyah fonun da etkisiyle adeta sonsuzluğa karışan arka planda ise pencere seklinde kurulan led ekranlarda yönetmenin seçkisi kısa filmler kullanılmış.

Gri, siyah ve krem tonlarının ağırlıkta kullanıldığı koleksiyon, ham ve filtresiz olacak şekilde tasarlanmış. Koleksiyondaki parçalar silüetleri ve işçiliğiyle dikkat çekiyor, aynı zamanda bütün parçalarda zıtlığın bir uyumu hakim. İlk bakışta iş kıyafeti gibi duran gri takımlar ve mütevazi elbiseler farklı kumaşlardan katmanlarla buluşturulup evrimleştirilmiş. Yer yer ham bir şekilde bırakılan dikişler, deneysel katlanma izleri gibi detaylar koleksiyonun yansıtmayı hedeflediği spontanelik hissini besleyerek tasarımları sıradan iş kıyafetleri olmaktan çıkarıyor.