Bu yıl 22.si düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım’da seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor. Yerli ve yabancı olmak üzere toplam 24 dans ve performans topluluğunun gösterilerinin yanı sıra söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleşecek. Bu oyunlardan kaçırmamanız gereken 5 yapıta birlikte bir adım daha yaklaşıyoruz.

Piccolo Teatro

Dünya tiyatrosunun yapı taşlarından olan Piccolo Teatro, İtalyan kültürünün önemli ismi olan Carlo Goldoni’nin Komik Tiyatro’su  ile (Il Teatro Comico), Roberto Latini Orazi karakteriyle aynı zamanda yönetmen koltuğunda seyirci karşısına çıkıyor.

Hamlet

Shakespeare’in başyapıtları arasında yer alan ve farklı yorumlarla sahnelenen Hamlet/Collage olarak bu sene ki festivalde yerini alıyor. Modern işleriyle tüm dünyadan övgüler toplayan Kanadalı yönetmen Robert Lepage ve ünlü Rus oyuncu Evgent Mironov’un bir araya gelmesi Hamlet/Collage oyununu büyütüyor. Aynı zamanda sanat yönetmeni ve oyuncu olan Evgent Mironov, çalışma deneyimlerini anlatacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

Hamlet/Collage
Theodoros Terzopoulos

Yunan tragedyalarının usta isimlerinden biri olan Theodoros Terzopoulos festivale iki eserle sahneye çıkıyor. İlk oyunu Alarme, sanat tarihine mâl olmuş bir çatışmayı anlatan Terzopoulos, İskoçya ve İngiltere arasındaki taht kavgasını sergiliyor. Amor ise, Thanasis Alevras’ın kaleme aldığı metinden yola çıkarak sahneye taşınıyor.

Yüzleşme

İngiliz yazar Graham Farrow’un eserlerinden biri olan Yüzleşme, çarpıcı bir hikaye ile sahnelere taşınıyor. Bu iki kişilik oyununun başrollerini Emre Kınay ve Esra Kızıldoğan paylaşıyor. Aynı zaman da yönetmenliğini üstlendiği Emre Kınay’ın anlatımıyla; ‘’Yüzleşme, ‘Suç ve Ceza’ eserinin modernleştirilmiş hali.’’

Kral Lear

Birçok Shakespeare eserini tiyatroya uyarlamış olan Haluk Bilginer, tiyatro festivalinde Shakespeare’in ünlü oyunu Kral Lear ile karşımızda. Kral Lear rolünde yer alan Haluk Bilginer’e yönetmen koltuğunda Muharrem Özcan eşlik ediyor.