70’li ve 80’li yılların ilhamları, bizleri uzun yıllar daha götürür şüphesiz! Andy Warhol’un ‘Fabrika’sının müdavimi, Velvet Underground’un “Nico”su, Jim Morrison ve Alain Delon’un büyük aşkı Christa Paffgen’in hayatının son 2 senesi, Cosmonaut’un ödüllü yönetmeni Susanna Nicchiarelli’nin gözüyle Filmekimi’nde! Nico, 1988 filmini ve ikon kadınların görünenin ardındaki dünyasını Susanna’dan dinliyoruz!

Bir ikonun ardındaki bir kadının hikayesini anlatıyorsunuz. Bu biraz riskli değil miydi?


Evet ama aynı zamanda bana kendi Nico’mu kurgulamam için bir alan
da sağladı çünkü hikayenin daha az bilinen bir kısmını anlatmaya çalışıyordum. Edindiğim biyografik bilgilere, dinlediğim müziklere ve röportajlara göre bu imajın ardındaki kadının kim olduğunu hayal etmekte özgürdüm. Tabii Trine Dyrholm da Nico’nun ardındaki Nico’yu yaratmam ve hayata geçirmem için bu süreçte bana çok yardımcı oldu.

Neden Nico’nun yalnızca son yıllarını göstermeyi seçtiniz?

Çünkü (tanıklar da bunu doğruladı) Nico’nun hayatının en güzel yıllarının bunlar olduğuna fazlasıyla inanıyorum. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulup sanatsal değerinin daha çok farkına vardığı ve oğluyla ilişkisini yeniden kurduğu yıllar bunlar.

“Nico bir sanatçı, bir anne ve bir kadın olarak kimliğini 40 yaşından sonra buldu.” diyorsunuz. Ama filmde herkes Nico’nun bugünüyle değil, geçmişiyle ilgileniyor gibi görünüyor.

İnsanlar güzelliğiyle ünlü olmuş bir kadının yalnızca gençken mutlu olabileceğine inanıyor ve sonraki dönemlerin pek de ilginç olmadığını düşünüyor. En harika kısmıysa Velvet Underground deneyiminden sonra olanların Nico’nun hayatının – özellikle bir sanatçı olarak – en ilginç kısmı olduğu ama çoğu insan bunu bilmez.

Neden Nico’nun şarkılarını yeniden kaydetmeyi seçtiniz?

Çünkü yaratıcı özgürlük peşindeydim. Aktrisin Nico’yu taklit etmek zorundaymış gibi hissetmesini istemedim; ağzını açıp Nico’nun şarkılarını söylüyormuş gibi yapmasını da istemedim. Kendi şarkılarımı yapmak, kaydetmek, canlı söylemek istiyordum; böylece Trine, Nico’yu daha derinden canlandırabilirdi.

Nico’nun kadın karakterinden nasıl dersler alabiliriz?

Sanatsal özgürlüğün ve bugünü yaşamanın cesareti.

Yönetmenlerin memleketlerinden etkilendiği fikrine katılıyor musunuz?

Tabii ki ama söz konusu film oldukça Avrupai bir film oldu. Çekerken de Avrupalı kimliğimden fazlasıyla etkilendim.

Sizi yaratmaya iten güç nedir?

Duygular. Bence herkes onları duygulandıran ve onlara doğrudan dokunan şeylerle harekete geçmeye başlamalı. Tabii sonrasında düşünce ve mantık da geliyor ama benim için başlangıç daima duygularla olur.

Bir sonraki filminizin ne olacağını biliyor musunuz?

Henüz değil.