Palais Royale’den çok da uzak olmayan ofisine yürüken bir şeyler döndüğünü hissediyorsunuz, Durand’ın ekibi ikonik bir kampanya yaratmak üzere; bu Balmain için de olabilir, Isabel Marant için de… Duruşu ince ve çok uzun değil, ama karakteri yumuşak ve gözlemci, herhangi bir soruya cevap vermeden önce pek dikkatli. Masada Holiday Magazine’in bütün sayıları duruyor; 1977’de son kez yayınlanışından sonra Atelier Franck Durand olarak yeniden baskıya çıkarttıkları dergi. Durand’ın hayal gücü ve yaratıcılığı bugün modada olan bitenin en önünde duruyor ve bize burada bazı fikirlerini ve cevaplarını sunuyor.

Gerçeklik, fantezi, sizin için bunlar Sanat Direktörü olarak çalışırken ne anlama geliyor?

Hayal henüz yaratılmamış olandır ve uygulanamayabilir. Sanat Direktörü terimi iki işlev taşır; hayal gücü ve bir fikri gerçekleştirme kabiliyeti.

Sizin ifadenizle Holiday Dergisi?

Yaptığım her şeyden zevk almak ve tatmin olmak isterim. Benim Holiday Dergisi ile bağım, diğer müşterilerimle olan bağım kadar önemli.

Bugüne kadar en unutulmaz sayı veya makale?

Collette’in Paris’e olan aşkı hakındaki yazısı.

Gençliğiniz nasıldı? Asi miydiniz yoksa çalışkan mıydınız?

Ayrıcalıklı ve gerçeklikten çok uzak bir çocukluk geçirdim. Tourraine’de bir yatılı okulda aile ve arkadaşlar arasında büyüdüm. Dünyayı gerçekten 16 yaşındayken Paris’e taşındığımda keşfettim.

En büyük tutkunuz?

Tüm tutkularım bir tanesine dayalı: Ailem.

Sizin için Kardashian öncesi ve Kardashian sonrası moda arasında bir fark var mı?

Buna çok da inanmıyorum. Bizleri bakış açımızı değiştirmeye iten düzensiz öğeler her zaman vardı. O kadar da dikkatimizi dağıtabileceklerini düşünmüyorum, ama zamanla buna daha az ciddiyetle bakacağız. Beyinlerimizi daha az burjuva yapmak için bir tür egzersiz gibi.

Marc Ascoli ile çalışırken en hatırda kalan anınız?

Hayatımda çok sevgiyle baktığım bir dönemdir. Çok az kazandım, ama öyle büyülenmiştim ki bir kaç gece ardı ardına uyumazdım, çoğunlukla da şovlar sırasında.

Nick Knight, Jil Sander için reklam kampanyasını 1991’de yapmıştı. Marc Ascoli ile ilk yılınızdı. Bu dönemi hatırlıyor musunuz?

Ben endüstriye büyük kapıdan giriş yaptım. Nick Knight sadece dahi bir fotoğrafçı değil, aynı zamanda inanılmaz zarif birisi… O günlerde halen çekimler sırasında bir saygı protokolü vardı. Yapamayacağınız şeyler vardı, özellikle de bir asistan olarak.

Paris’in 16. Bölgesi’ndeki Village Boileau’yu restore etmeye çalışıyorsunuz… Nasıl? Neden?

Nisan ayında 192 Avenue de Versailles’da Village Boileau çevresinde Holiday Café’yi açacağız. Paris’in terkedilmiş mahallerinden birini Fransız estetiğine saygı ile, yüksek kaliteli, gösterişçi olmayan bir biçimde, esnafını, ayakkabı yapımcısını, çilingirini, kitapçısını da bölgede tutarak rehabilite etmek ve yeniden canlandırmak dileğimiz… Bugünlerde bunu kentsel dönüşüm haricinde yapan hiç lüks bir işletme yok.