Mads Mikkelsen’ın Fantastic Beasts’in dördüncü filmi hakkında yaptığı belirsiz bir açıklamayla birlikte gözler Johhny Depp’e çevrildi, çünkü yapılan açıklama Johnny Depp’in, muhtemel bir dördüncü filmde yer alma ihtimalini içeriyordu.

J.K Rowling’in yaratıcılığıyla ve David Yates’in benzersiz merceğiyle hayat bulan Fantastic Beasts film serisi, 2016’da ekranlarda ilk yerini almıştı. Serinin ikinci filminde Gellert Grindelwald karakterini canlandıran Johnny Depp, her ne kadar karaktere hayat verme konusunda büyük övgü toplasa da, sonrasında özel hayatındaki kaotik gelişmeler sebebiyle projeye veda etmişti. Tüm bu gelişmeler dahilinde, canlandırdığı karakter seride varlığını koruduğu, ancak karakteri Johnny Depp canlandırmayacağı için Grindelwald karakterini Mads Mikkelsen’ın canlandırmasında anlaşılmıştı. Böylece Nisan 2022’de vizyona giren Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore filminde Grindelwald karakterini Mads Mikkelsen ile görmüştük. Ancak, Mads Mikkelsen’in yaptığı son açıklaması, kafalarda birçok soru işareti yarattı.

Mikkelsen, yakın zamanda verdiği bir röportajda, Johnny Depp’in Grindelwald karakteri için ne kadar mükemmel olduğundan ve onu kopyalayabilmenin hiçbir yolu olmadığından bahsetti. “Onun çok büyük bir hayranıyım ve karaktere kattığı her şey için ona büyük saygı duyuyorum, bunu yaparken onu kopyalamam bir intihar olurdu.” diyen Mikkelsen, karakteri hala Johnny Depp kadar benimseyemediğinin ve eğer oyuncu karakteri oynamak üzere geri dönerse bunun sürpriz olmayacağının sinyallerini verdi. Mikkelsen her ne kadar bu noktada rolün geri alınabileceğini savunsa da Warner Bros’un yönetim yapısı ve Johnny Depp’in çoğu yapım şirketine duyduğu kırgınlık sebebiyle, gelişmeler şu anda çok belirsiz gözüküyor.

2017 yılında yaşadığı radikal boşanma ve sonrasındaki sansasyonel olaylarla beraber kariyerinde büyük değişimler yaşayan Johnny Depp, dava henüz sonuca bağlanmadan onunla ilişiğini kesen tüm yapım şirketlerine büyük bir kırgınlık duyduğunu belirtmişti. Özellikle Disney ‘in Jack Sparrow karakterini bir daha canlandırmamak üzere Depp’i projeden ayırması, oyuncu için çok büyük bir darbe olmuştu. Hatta 2022 yılının başında Amber Heard’a karşı açtığı karalama davasında verdiği ifadede, Disney  ona “300 milyon dolar ve bir milyon alpaka verse de” bir daha karakteri asla canlandırmayacağını söylemişti. Oyuncunun davayı kazanması ve bir önceki suçlarından aklanmasıyla birlikte, kariyeri bir öncekinden bile daha büyük bir yükselişe geçti ve sayısız film, müzik ve galeri projesi için kolları sıvadı.

O projelerden birinin Fantastic Beasts serisinin dördüncü filmi olup olmayacağı henüz belli olmasa da, birkaç yeşil bayrak ufukta gözüküyor demek şu noktada yanlış olmayacaktır.