Virgil Abloh’un son koleksiyonu Louis Vuitton Menswear 2022 Paris Moda haftasın 2. gününde sunuldu. Tasarımcının onurlandırılığı ve hayallerinin gerçekleştiği bir arşiv diyebileceğimiz koleksiyon, Abloh’un Louis Vuitton ile geçirdiği son 8 sezona atıfta bulunuyor. Hayattayken yaptıkları ile hiç bir zaman yetinmeyen, daha hiç bir şey yapmadığını dile getiren Abloh, arkasında moda sektörüne vizyonunu yansıttığı, hikayelerini anlattığı miraslar bıraktı. 

2018 yılında kreatif direktörlüğüne üstlendiği Louis Vuitton ile 8 sezon geçiren Virgil Abloh, son koleksiyonu ile karşımızda. Louis Vuitton’un temelini değiştirmeden yaptığı yeni yapılandırmalar ve yorumlar ile her sezon moda dünyasına beklenmedik bir deneyim sundu. Louis Vuitton’un mirasını, tarihini koruyarak, markayı benzersiz bir sokak giyimi ve lüks ile buluşturduğu bir alana taşıyan Abloh, ölümünden neredeyse iki ay sonra, Louis Vuitton vizyoner tasarımcının Sonbahar/Kış 2022 için son erkek koleksiyonunu tanıttı.

Louis Dreamhouse adlı gök mavisi bir alanda; modeller, dansçılar ve bir orkestra poetik bir tiyatro oyununu andıran bir gösteri ile son koleksiyonu tanıttılar. Koleksiyon, klasik müzikte çeşitliliği savunan Britanyalı Chineke Orkestrası’nın ünlü Venezüellalı şefi Gustavo Dudamel’in önderliğinde sahneye çıkan akrobatik dansçıların Truman Show filmindeki merdivenlere atıfta bulunan merdivenlerde gizlenen trambolinlerde zıpalamarıyla başladı. Ani vefatı ile koleksiyonun sonunu getiremeyen Abloh’un tüm imza elementleri korunarak, pitoresk bir mimarisi olan Place Dauphine’de sergilenen çiçeklerle dolu 2020 Bahar koleksiyonunu hatıratan güçlü ve romantik bir ton ile tamamlandı. Koleksiyon, 20 dansçı ve 67 model üzerinde sergilenirken Abloh’un hem tasarımcı hem de paratoner olarak anlatmak istediği; hizmet etme ve anlaşılması zor bir meta ve topluluk alanını yönetme konularını koleksiyona işlenmiş halde izledik. Fildişi renkli kıyafetler giymiş birkaç model, beyaz dantelden yapılmış uçurtma şeklindeki spor kanatlar ile ruhani dokunuşlarda kendilerini gösterdi. Düğün duvaklarıyla örtülmüş basketbol şapkaların ve markanın imza monogamlarını pastel renkli 19. yüzyıl çiçekli goblen motifiyle birleştiren boydan boya baskıların koleksiyona hakim olduğunu görüyoruz.

Abloh’un sanat sevgisini Gustave Courbet ve Giorgio de Chirico’nun tablolarının goblen tarzıyla yorumlanarak kıyafetlere yansıması halinde görüyoruz. Abloh’un spor giyim tarzı bomber ceketlere işlenirken aynı zamanda sihirbazlar, hayvanlar, melekler, bulutlar ve Azrail’in çizgi film grafikleri işlendi. Aksesuarlar, boya kutuları şeklinde kova çantaları ve uzayda asılıymış gibi görünen yarı şeffaf Damier desenli bir Keepall çantasıyla sürrealist bir süs olarak eklendi. Koleksiyonda çığır açıcı yeni bir elemente değinilmemiş olmasının nedeni;  temanın bu amaça hizmet vermemsi olması. Abloh, Louis Vuitton’da geçirdiği sezonlara ve ürettiklerini vurgulamaya odaklandı. Yeni bir spor ayakkabının ortaya çıktığını görsek bile, “yeni” kavramına çok az odaklandı ve performans sanatı ile gözlerin açılmasına izin verdi. Geçmişe atıfta bulunan parçalar arasında ise pilili dalgalı etekler vardı ve bu sefer gri yerine daha renkli tonlarda sunuldu. Koleksiyonun sonunda, girifti desenli dantel kanatları ve melekleri andıran peçeleri ile bembeyaz giyinmiş modeller çıktı. Orkestra arka planda çalarken, Abloh bir kez daha anıldı, bu sırada modeller ise dans ederken sanatçının vizyonu kutlandı.

Koleksiyonda gerçekleşen her element, her farklı alan aslında Abloh’un “Çocukluk İdeolojisi” olarak adlandırdığı evrenin bir parçasıydı. Dünyayı bir çocuğun saf gözleriyle görmek. “Bu lens merceği sayesinde, gerçeklik ve hayal arasındaki zar aslında yoktur. Hayaller gerçek olabilir” cümlelerini koleksiyon notlarında belirttiğini öğreniyoruz. Yaratıcılığın, hayallerin, geçmişin kutlandığı bir koleksiyon olan Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu, gizli mesajlar ve anlamlar barındıran  bir hikaye anlatıyor. Eski prensiplerin korunması adına yarattığı koleksiyon ile Abloh’a veda erken, yarattığı tasarımları anlayabilenlere anlatma özelliği ile sonsuz ilham almaya devam ediyoruz. Bu show; Abloh’un kendi modasının imza stili ile ve kendi simgeleri ile yansıttığı son koleksiyondu.