Hollywood’da en önemli mottolardan biri “The show must go on.” ise, 79. Altın Küre Ödülleri bu mottoyu kesinlikle yaşıyor. Sanat dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak lanse edilen Altın Küre Ödülleri, geçtiğimiz sene çıkan skandalların ardından kazananlarını sosyal medyadan açıkladı.

Sinema ve televizyon dünyasının önemli etkinliklerinden Altın Küre Ödülleri bu yıl 79’uncu kez sahiplerini buldu. Bu sene kazananlarını Twitter’da yayınlayan tören, Globes’un arkasındaki Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin geçen yıl yaşadığı düşüşün bir sonucu. Los Angeles Times’ın bir dizi yazısının ve gazetecilerin araştırmalarının sonucunda HPFA’nın sıfır Siyahi üye barındırdığının ve etik olmayan davranışlarda bulunduğunun ortaya çıkması, birçok isim tarafından boykot edilmesine yol açmıştı. Altın Küre Ödülleri’ne ev sahipliği yapan NBC kanalı ise töreni yayınlamayacağını paylaştı. Skandalların ardından sektör tarafından göz ardı edilerek prestijini kaybeden tören, HPFA ve bir grup davetlinin katıldığı etkinlikle gerçekleşti.

Canlı olarak gerçekleşmeyen ve aday isimlerin katılmadığı törende Succession, Hacks ve The Underground Railroad’un tahmin edilen başarıları dizi tarafındaki haberler olarak öne çıkarken; Pose dizisinde yer alan MJ Rodriguez’in aldığı En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, tören tarihinde bu başarıyı elde eden ilk trans kadın olmasıyla önemli bir noktada duruyor.

Sinema kanadında dikkat çeken başarılara bakacak olursak; Jane Campion’un western filmi “The Power of the Dog” drama kategorisinde en iyi film ödülünü kazanırken, Steven Spielberg’in yeni filmi “West Side Story” müzikal/komedi kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Spencer’daki performansıyla takdir toplayan Kristen Stewart’a rağmen En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Being the Ricardos’ta yer alan Nicole Kidman’a gitti. Senaryodan ödül alan Belfast ve eleştirmenlerden olumlu dönüşler alan Drive My Car’ın aldığı En İyi Uluslararası Film ödülü bu sene öne çıkan diğer başarılardan.

Değişen politikalar ve çeşitli reformlarla olumlu adımlar attığını iddia eden HPFA, 2021 yılını “bir değişim ve düşünme yılı” olduğunu belirterek yeni 21 üyeyi aralarına aldıklarını duyurmuştu. Bu girişimlerin sonunda törenin kabul edilebilir bir noktaya gelip gelmeyeceğini önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.