II. Dünya Savaşı’nın ardında bıraktığı yıkımdan sonra, insan haklarına odaklanan bir çok değişim oldu. Peki yeni bir çağın yaklaştığını nasıl anlarsınız? Cevap, en ince haliyle sanat ve müzikte gizli. Kalp atışlarını titreşimlerle senkronize eden müzik, aynı zamanda başlamadan önce büyük dönüşümleri haber verebilir. 1950’ler büyük değişimlerin zamanıydı ve on yılın müziği de bu kültürel dönüşümü yansıtıyordu. Elvis şarkılarında rastlanan bir detay gibi, insanların umut aradığı, aşka yöneldiği bu yıllarda şarkı sözleri ve ritimler de cesurlaştı, umuda ve aşka yöneldi; “Lütfen, geçmişi unut, gelecek aydınlık görünüyor”.

1950’lerde yeni enstrümanlar ve tekniklerle oluşturulan sesler, geleneksel müzik türlerini daha geniş bir skalaya taşıyarak dönüştürdü. Yeni türler günümüzdeki müziğin önünü açarken, geleneksel pop ve country müziği, blues ve caz ile kaynaşarak yeni standartlar yakaladı. Yani siyah ve beyaz müziği arasındaki sınırlar yıkılmıştı. Savaş baskısından kurtulan şarkı sözleri artık daha cesurdu. İşte bu on yıl, bugün radyoda dinlediğimiz her şeyi etkileyen yeni müzikal denemelerin ve rock’n roll’un doğduğu yıllardı.

Elvis’in ilk single’ı ‘That’s All Right’ (1954) kaydedildiğinde, böyle bir sesin olabileceği daha önce kimsenin aklına gelmemişti. Belki de gençliğin ifade etmeye çalıştığı ancak nasıl yapacağını tam olarak çözemediği bir şeyin ifadesiydi.

İşte tam olarak bu yıllar Patti Page, Johnny Cash, Elvis Presley, Fats Domino, Chuck Berry, Ray Charles, Frank Sinatra, Jerry Lee Lewis, Nat King Cole gibi hiçbir zaman unutulmayacak müzisyenlerinin doğduğu yıllardı.

1950’lerden beri, hala birçok ses ana akımın dışına çıkıyor ve artık müzik tadını toplumsal normlardan ziyade duygulardan alıyor.