Evde kaldığımız dönemler yeni keşifler ve deneyimler için de birçok kapı aralıyor. Aplikasyonlar, sosyal medya hesapları, ilham platformları derken şimdiye dek denemediğimiz, üzerine yoğunlaşma fırsatı bulamadığımız birçok hobimizde de gelişme fırsatı yakaladığımız bir süreçteyiz. Yeni şeyler keşfettiğimiz, psikolojimize iyi gelen ve mutluluk seviyemizi yükselten ilham noktalarımızı sizin için derledik.

Youper

Duygu durumlarımızın çok da sağlıklı olmadığı pandemi ve karantina günlerinde bir duygusal sağlık asistanı hiç de fena olmazdı. Canlı ve 7/24 bizi dinleyen biri olmasına gerek yok, en yakınlarımıza bu işkenceyi zaten yeterince yapıyoruz. Dinlemekten bıkmayacak, tavsiyeler verecek ve rahatlatacak bir uygulama olsa mesela? Youper aplikasyonu tam da bu hizmeti sağlıyor. İnsanların anksiyete seviyelerini azaltmalarına, ruh hallerini yönetmelerine ve uykularını iyileştirmelerine yardımcı olmak için yapay zekâyı kullanıyor.

Bilişsel davranışçı terapi, kabul ve kararlılık terapisi, farkındalık gibi çeşitli stratejiler kullanan uygulamanın yapımcıları, kullanıcıların duygularını anlamalarına ve ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Youper’ı dijital bir konuşma yaparak kullanabilir, farkındalık uygulamalarını ve uyku seslerini dinleyebilir, duygudurum izleyiciyle duygularınızı izleyebilir, anksiyete ve depresyon hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve kendinizi biraz daha iyi anlamak için kişilik testi yapabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için linki takip edin.

Plantfluencer

Siz de karantina döneminde ev hobilerine saranlardansanız mutlaka bir dönem bitki bakımının da üzerine yoğunlaşmışsınızdır diye tahmin ediyoruz. Yaşam alanınızda yemyeşil bitkiler görmenin, bitkilerin bakımıyla uğraşmanın iyileştirici bir etkisi olduğu muhakkak. Plantfluencer’lık ise bu sıralar oldukça popüler, sosyal medya birbirinden ilham verici bitki profilleriyle dolu.

Bitki bakımı konusuyla ilgiliyseniz püf noktalarına da hayır demezsiniz diye düşünüyoruz. O zaman @plantsavvyco TikTok hesabı tam size göre. 

@plantsavvyco

FLF are straight drama queens y’all #fiddleleaffig

♬ original sound – zibo

Bitki konusunda Instagram’dan takip edebileceğiniz birkaç hesap ise: @thepottedjungle @thesill @fridlaa

Headspace 

Headspace teselli, uykuya dalma kolaylığı veya işe giderken zihin rahatlatma gibi pek çok ihtiyacınıza yanıt verebilecek bir uygulama. Stres yönetiminden kaygı ve uykuya kadar her konuda yüzlerce rehberli meditasyon içeren favori farkındalık uygulamalarından biri. Panik veya stres anları için “SOS” seansları, yeni beceriler için animasyonlar, kardiyo ve antrenmanları kolaylaştırmak için bir hareket modu ve sessiz uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir uyku özelliği var. Ayrıca uygulamadaki eğitimler eski bir keşiş ve farkındalık uzmanı tarafından yönetiliyor. Uygulamayı indirmek için linki takip edin.

Ckbk

Her yeni kapanma kararında siz de kendinizi mutfağa atıp şefliğinizi konuşturuyorsanız yeni tariflere de en az bizim kadar heyecanlanıyorsunuzdur. Peki size dünyanın her bir köşesinden yemek kitaplarından toplanan 87.000’den fazla yemek tarifinin tek uygulamada bir araya geldiğini söylesek? Ckbk uygulamasıyla artık tanışmanızın zamanı gelmiş olabilir. Küratoryal bir seçkiden geçmiş yüzlerce yemek tarifi ve dev bir tarif arşivi için Ckbk aplikasyonuna göz atmanızı öneriyoruz, linki takip edin.

Daylio 

Bazen yazmak rahatlamanın en güzel yöntemi olabiliyor. Özellikle amaçsız, kimsenin görmeyeceğini bilerek ve özgürce… Terapistler tarafından önerilen Daylio adlı uygulama, özel bir günlük tutmanıza, günlük ruh hâlinizi ve aktivitelerinizi izlemenize ve birbirlerini nasıl etkilediklerini görmenize olanak tanıyor. Zihninizi geliştirmek, günler, haftalar ve aylar boyunca ruh hâlinizi ve duygularınızı izlemek için bir günlük kaydı işlevi görüyor. Uygulamayı indirmek için linki takip edin.

Rave 

Birlikte film izlemeyi, aralarda durdurup üzerine konuşmayı çok özledik. Seansların bitmek bilmediği film gecelerimize dönmeyi heyecanla beklerken şimdilik uygulama versiyonuyla yetinebiliriz. Rave ile aynı yayını, farklı lokasyonlarda da olsa arkadaşlarınızla birlikte izleyebiliyorsunuz. Uygulama siz ve arkadaşlarınıza evinizin sınırlarından video oynatma ve grup sohbeti senkronize etme imkânı sağlıyor, indirmek için linki takip edin.

@deliciouslyella

Sağlıklı beslenme ve bitki bazlı yiyecekler sosyal medyanın da etkisiyle hepimizin radarına girdi. Ella Mills’in bitki bazlı beslenmeye yönelik Instagram hesabı @deliciouslyella da bu alandaki ilham noktalarımızdan biri. Lezzetli yemekler yerken aynı zamanda daha iyi hissetmek ve kendi tariflerinizi denemek istiyorsanız @deliciouslyella hesabını takipte kalmanızı öneririz.