Evlere kapandığımız günlerde karakterlerimizin çeşitliliğine göre 5 duyu organımızın imdadına koşuyoruz. Kimimiz yemekler pişirip ilginç tat keşiflerine çıkıyor, kimimiz sezonlarca dizileri bitirip görme duyumuzun sınırlarını zorluyoruz ancak bu deneyimler arasında dolaşırken mahrum ve maruz kalmanın imkânsız olduğu duyumuz işitme giriyor devreye. Sessizlik sizi de rahatsız ediyor, fonda bir şeyler çalsın, devamlı birileri konuşsun diyorsanız; dizileri açık bırakıp sadece dinleyerek uykuya dalıyor, temizlik yaparken podcastleri kapatamıyorsanız doğru yerdesiniz. Size taze dinleme önerileriyle geldik.

Glastonbury

Evet canlı müzik dinlemeyi çok özledik. Son gittiğimiz konser burnumuzda tütüyor. Uzun bir aradan sonra ilk gideceğimiz konserin hayalini kuruyoruz. Hele festivaller… İşte Glastonbury tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. Pandemi nedeniyle iki senedir iptal olan Glastonbury Festival, 22 Mayıs’ta çevrim içi olarak müzikseverlerle buluşacak. Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka, Wolf Alice, DJ Honey Dijon gibi isimlerin yer aldığı festivalde sürpriz sanatçılar da karşımıza çıkacak. Canlı kanlı, adrenalin seviyesi yüksek fiziksel festivallere kavuşmanın da çok yakın olduğunu umut ederek şimdilik dijital için randevulaşabiliriz.

EQUAL Hub @Spotify

Spotify dinleme sürelerimizin, liste ve keşif bölümlerimizin bir senedir tıklanma rekorları kırdığını söylemek çok da abartı olmaz. Her yeni konsept liste ya da daha önce duymadığımız şarkı/müzisyen adeta kurtarıcımız olmuş durumda. Spotify’ın kadın müzisyenleri onurlandırdığı EQUAL Hub adlı sekmesi, kadınların müzik dünyasındaki güçlerini açığa çıkarmak ve desteklemek üzere önemli bir adım olarak dikkat çekerken yeni keşiflere de imkân tanıyor. EQUAL’ın global listesinde Türkiye’den de Melike Şahin yer alıyor, kendisiyle yapacağımız röportaj için de takipte kalınız.

The Future of Everything

Günlük hayatın radarına takılan bilimsel ve teknolojik gelişmeleri konu alan, The Wall Street Journal yapımı The Future of Everything adlı podcast serisi, haberdar olmamız gereken gelişmeleri süzgeçten geçirip önümüze serer nitelikte. Stanford Üniversitesi Biyomühendislik profesörü Russ Altman sunuculuğunda gerçekleşen podcast, NFT’den yapay zekaya, genetik testlerden pandemide doğan iş birliklerine dek uzanan pek çok konuyu gündeme getiriyor. Dinlerken öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Kings Of Convenience-Rocky Trail

Baharın umut dolu ışıltıları, sahil kenarındaki evin tatlı esintisi, keyif tınıları… Kings Of Convenience şarkılarını tarif etmek için kullanabileceğimiz bilumum betimlemenin hepsi aynı sonuca varıyor: Mutluluk hissi. Bu döndemde tam da ihtiyacımız olan türden. Grup s.o.s’lerimizi duymuş olacak ki dördüncü stüdyo albümünü kaydettiğinin haberini verdi. 12 yılın ardından gelecek olan “Peace or Love” adlı albüm hakkında, 18 Haziran’da yayımlanacağı dışında şimdilik çok fazla detay yok ancak albümün ilk teklisi “Rocky Trail”geçtiğimiz hafta müzikseverlerle buluştu. Dinleyin, pişman olmayacaksınız.

İki Film Arası

Film festivallerinin burnumuzda tüttüğü şu günlerde Emre Eminoğlu’nun konuklarıyla festival anılarını konuştuğu podcasti İki Film Arası,bizi de festival hatıralarımız arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Podcast geleneksel sorusuyla başlıyor “bir filmden çıktık, diğerine girmeden önce buluştuk, hangi salondan çıktık, şu an nerdeyiz?” Çevrim içi festival tanımından biraz uzaklaşmak ve umarım yakında yeniden kavuşacağımız koşturmacalı festival günlerini hatırlayarak gülümsemek için doğru yerdesiniz.

Solomun & Jamie Foxx: Ocean

Solomun ve oyunculuğuyla tanıdığımız Jamie Foxx güçlerini birleştirip “Ocean” isimli yeni bir şarkı yayımladılar. Solomun’un plak şirketi NINL etiketiyle çıkan şarkı, sanatçının 28 Mayıs’ta yayımlanacak “Nobody is Not Loved” isimli ikinci albümünün de habercisi niteliğinde. Yazın geldiğini hatırlamak için müziğin sesini açabilirsiniz.

The Eddy

Bu öneri diğerlerinden farklı olarak sadece kulaklarımıza hitap etmiyor. Eskiden ünlü bir caz piyanisti olan Elliot Udo’nun hayatını merceğe alan “The Eddy” adlı müzikal dizi; caz barlar, Paris ve canlı müzik temaları üzerinden birçok özlemimize iyi gelecek bir yapım. İzledikten sonra haftalarca soundtrack’ine sardıracak türden. Oyuncuların çoğunun aynı zamanda eşsiz birer müzisyen olduğu ve dizi izlemek bir yana konserdeymiş gibi hissedeceğiniz “The Eddy”de, sorunlu baba kız ilişkileri, umutsuz aşklar, şüpheli işler ve büyük kayıplar hepsinin yolu müziğe sapıyor. Netflix’te yer alan, Jack Thorne ve Damien Chazelle (La La Land) imzalı dizinin başrollerinde André Holland, Amandla Stenberg ve Joanna Kulig yer alıyor.

Gökçe Coşkun-Bu Yollar

Bu sıralar aklınızdan yollara düşme isteğini çıkarıp atamıyorsanız Gökçe Coşkun’un 7 Mayıs Cuma günü yayımlanan yeni teklisi “Bu Yollar” şarkısını dinlemeye ne dersiniz? İlk albümünün hazırlık aşamasında olan Coşkun, “Bu Yollar” şarkısı ile albüm ile ilgili ipuçları veriyor. Söz ve müziği sanatçıya ait olan parça, bir aşkın içinde kaybolmanın ve kendini yitirmenin beraberinde getirdiği “canlılık” hissine atıfta bulunuyor.

Dip Gürültüsü

Socrates Dergi ve Hood Base iş birliğinde hazırlanan, Artemis Günebakanlı’nın sunduğu podcast programı Dip Gürültüsü, müzik dünyasına odaklanıyor. Müzik mekânları, sahneler, festivaller, müzisyenler, radyolar, müzik yazarları, kültür sanat kurumları, streaming servisleri, meslek birleşenleri ve dinleyicileri bir araya getiren program, farklı mecralardan sektör oyuncularını ağırlıyor. Sohbetler pandeminin müzik sektörüne etkilerine de mutlaka değiniyor. Dip Gürültüsü adından da tahmin edileceği gibi yeraltından gelen seslere kulak kabartıyor.

Polo & Pan – Ani Kuni

Biraz 70’ler, biraz çocuksuluk, biraz da mutluluk için Polo & Pan’ın eğlenceli bir animasyon videosuyla yayımladığı “Ani Kuni” şarkısını dinlemeye davet ediyoruz sizi. Ninni ve dansın ortak notalarda buluştuğu “Ani Kuni”, özlediğimiz çocukluk günlerini hatırlatıyor.

#PSMyleKal

Online konserlerin imdadımıza yetiştiği şu günlerde bir nebze de olsa, şartlar el verdiğince müzikten uzak kalmamak hepimize iyi geliyor. Zorlu PSM’nin pandemi başından bu yana sürdürdüğü #PSMyleKal etkinlikleri, tam kapanma döneminde de devam ediyor. #PSMyleKal kapsamında PSM Online dijital platform konserleri 7-19 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz gerçekleşiyor. Yaz boyunca devam edecek olan program kapsamında 17 Mayıs’ta Kalben Performs The Beatles – Atan Kalpler Kulübü, 3 Haziran’da Yael Naim, 26 Haziran’da Kovacs müzikseverlerle buluşacak.  Detaylı program için tıklayınız

St. Vincent- Daddy’s Home

St. Vincent’ın Cuma günü yayımlanacak “Daddy’s Home” adlı yeni albümünü heyecanla beklerken albümden yeni bir şarkı daha klibiyle birlikte paylaşıldı. 14 Mayıs’ta Loma Vista Recording etiketiyle müzikseverlerle buluşacak olan albüm de taze paylaşılan “Down” adlı tekli de bizi 70’ler ruhuna geri götürmeye niyetli görünüyor. Fena fikir değil, itirazımız yok.