Evlere kapanmak güneş yükseldikçe zorlaşıyor. İşte tamda bu noktada kendimizi zamandan mekandan hatta bu dünyadan soyutlayan dizi ve filmlerin yarattığı alternatif hayatlarla avutuyoruz. Karantinadan kaçış biletiniz olacak bu yapımlar için okumaya devam edin!

AŞK, BÜYÜ VS.

Ülkemizin en önemli sinemacılarından Ümit Ünal’ın uzun süredir merakla beklenen filmi AŞK, BÜYÜ VS., tamamı Büyükada’da geçen, baharın getirdiği umudu taşıyan, sinemamızda eşine az rastladığımız türden bir öykü anlatıyor. Gençliklerinde büyük aşk yaşayan, ancak toplumsal baskılarla birbirinden kopan Eren (Ece Dizdar) ve Reyhan’ın (Selen Uçer) yıllar sonra yeniden bir araya gelişini anlatan AŞK, BÜYÜ VS., 39. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’da En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanmıştı. Aşkın sınır tanımayan yüzünü korkusuzca deneyimlemek için alternatif bir yöntem. Film, 22 Mayıs’tan itibaren MUBI’de sinema severlerle buluşuyor.

AŞK, BÜYÜ VS.

L’AMOUR, L’APRÈS-MIDI – ÖĞLEDEN SONRA AŞK

Fransız sinemasının büyük ustası Éric Rohmer’in “Altı Ahlak Hikayesi”nin son halkası, yönetmenin zarif mizansenler ve felsefi diyaloglarla bezeli üslubunun en önemli örneklerinden biri. Paris’te yaşayan burjuva karakterlerin ilişkilere, evliliğe, hayata dair değerlerini, onları yargılamadan, bir dizi günlük olayın içinde veren Rohmer, arzuların bulanık sularının en iyi hikaye anlatıcısı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Fransız sinemasında tatlı bir yolculuğa kim karşı koyabilir? 1972 yapımı filme MUBI üzerinden ulaşabilirsiniz.

L’AMOUR, L’APRÈS-MIDI

SELENA: THE SERIES

Netflix’in biyografi türündeki drama dizisi Selena: The Series, 90’lı yıllarda ortalığı kasıp kavuran pop yıldızı Selena Quintanilla’nın kısa zama vurucu hayatını anlatıyor. Teksas doğumlu güzel yıldız, Billboard’un En İyi Latin Şarkıları listesinde yedisi bir numara olan ilk 10’da yer almış 14 teklisiyle, “90’lı yılların en iyi Latin sanatçısı” ve “On yılın en çok satan Latin sanatçısı” ünvanlarını elinde tutuyordu. Selena, 1995 yılında -henüz 23 yaşındayken- hayran kulübünün başkanı Yolanda Saldívar tarafından öldürüldü. Cinayeti tüm dünyada büyük şok yaratan Selena’nın ölümünden iki hafta sonra dönemin Teksas valisi George W. Bush, doğum gününü Teksas’ta “Selena Günü” olarak ilân ederek sanatçıya olan saygısını gösterdi. Selena’nın müzik dünyasına damga vuran hayat hikayesine ve latin kültürüne karışacağınız saatler için sizi Netflix’e bekliyoruz! 

SELENA: THE SERIES

THE HANDMAID’S TALE

Margaret Atwood’un 1985 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanan The Handmaid’s Tale, Amerika Birleşik Devletleri’nin Gilead isimli totaliter ve cinsiyetçi bir rejimin kontrolü altına girmesiyle kadınlar için dünyanın kapkaranlık bir yer hâline gelmesini konu alıyor. Henüz izlememiş olanlar Kakınların yalnızca birer kuluçka makinesi olarak görüldüğü bu cehennemden kurtulma mücadelesi veren June ile dört sezonluk bir maceraya atılabilir, bu maceraya çoktan karışanlar ise dördüncü sezon ile binge-watch’a düşebilir. The Handmaid’s Tale, konusuna bu coğrafyada yaşamını sürdüren kadınlar olarak yabancı olmamız kolayca empati kurabilmemiz üzücü… Cinsiyetler arası eşitsizlik ve kişisel özgürlüklere sahip çıkmak için yapılan mücadele ise güncelliğini hiçbir dönemde bırakmıyor. Diziye Blue TV üzerinden ulaşabilirsiniz.

THE HANDMAID’S TALE

JIM JARMUSCH: DIŞARIDAKİLERİN SİNEMASI

80’lerde filizlenen Amerikan bağımsız sinemasının öncü figürlerinden Jim Jarmusch, avangard sanattan, müzikten, Doğu mistisizminden ve nice farklı disiplinden feyz alan filmleriyle, 80’lerden günümüze büyük ilgiye mazhar olmuş bir yönetmen. Jim Jarmusch’un küçük bir bütçeyle çektiği SÜREKLİ TATİL ve CENNETTEN DE GARİP gibi ilk dönem filmlerinden, İÇERDEKİLER, GİZEM TRENİ ve DÜNYADA BİR GECE gibi yapıtları sizi olduğunuz dünyadan ışınlamak için kusursuz bir yöntem. Jarmusch‘un, toplumun merkezinden uzakta kalmayı tercih eden dili; karakterlere yüklediği özgün ve yalın dil günümüzün birçok yönetmenin ilham kaynağı. Bu büyülü dünyaya katılmak için MUBI’de küçük bir tur atmanız yeterli.

CENNETTEN DE GARİP

ABBAS KIYARÜSTEMI: VİRAJLI YOLLAR

Yalnızca İran sinemasının değil dünya sinemasının da devlerinden biri olan Abbas Kiyarüstemi, basit olanın içinde bulduğu şiirle, doğanın, rüzgârın, ağaçların, toprağın içinde bulduğu anlamlarla pek çok sinemacıya yol göstermiş bir isim. Yönetmenin en önemli filmlerinden ikisi, KİRAZIN TADI ve RÜZGÂR BİZİ SÜRÜKLEYECEK, hayatı sorgulayan iki karakteri, İran’da yollara düşürüyor ve onları basit olanın güzelliğiyle tanıştırırken hiçbir zaman kestirme yollara sapmadan dünyaya bakışımızı değiştiriyor. Modern sinemanın kültleşen bu yapıtları ile yollarınızın MUBI’de keşişmesi muhtemel.

RÜZGAR BİZİ SÜRÜKLEYECEK