Netflix, İspanya’da gerçekleştirdiği bir etkinlikte If Only dizisinin bir İspanyol Netflix orijinal dizisi olarak hayata geçirileceğini duyurdu. Dizinin Türk ve İspanyol yaratıcıları, Ece Yörenç ve Irma Correa, birlikte Variety’e verdikleri röportajda bu heyecan verici projenin ilk detaylarını paylaştı. 

Ece Yörenç tarafından yaratılan ve Irma Correa tarafından ekrana adapte edilecek dizinin başrolünde Megan Montaner yer alıyor. Dizinin yapımcılığını ise İspanya’dan Boomerang TV üstlenecek.  If Only, Türk bir yaratıcının hikayesinin ilk kez Netflix aracılığıyla, başka bir ülkenin orijinal yapımı olma özelliğini taşıyor. Çekimleri 2021’de başlayacak dizinin yayın tarihi ise henüz netleşmedi. 

Yaklaşık bir yıl önce sete çıkmaya gün sayarken durdurulan “Şimdiki Aklım Olsaydı” dizisinin uluslararası platformda hak ettiği yeri bulması sektör için güzel bulunduğumuz lokal sınırlar içerisinden sektöre bakarken de iç burkan bir gelişmeye işaret ediyor… Irma Correa ile birlikte Variety’e verdiği röportajda Şimdiki Aklım Olsaydı’nın Türkiye’de iptal edilmesine neden olan süreç ile ilgili soruyu Ece Yörenç ise şu cümlelerle yanıtlıyor: “Türkiye’nin Kültür Bakanlığı, ülkeyi yansıtma şekline bağlı olarak bir diziyi iptal etme gücüne sahip. Her ne kadar bu gücü daha önce kullanmamış olsa da benim dizimde kullandı ve net bir sebep göstermedi. Ancak dizide eşcinsel bir karakter olduğu için verildiğini biliyoruz.”

Ece Yörenç ve Netflix de orijinal senaryo üzerinde değişiklik yapmayı kabul etmeyerek diziyi iptal etmeyi seçmişlerdi Şimdilerde ise bu talihsiz kararı ve geçmişi unutmak istediğini ifade eden Ece Yörenç önündeki bu heyecan verici gelişmeye odaklanırken, If Only’nin hikayesini hatırlamak isteyenler için ise kısa bir özet geçelim. 30’lu yaşlardaki Emma, Nando ile olan 10 yıllık evliliği içinde kaybolmuş mutsuz bir kadındır. Şimdiki aklı olsa Nando’yla asla evlenmeyeceğinden emindir. Günün birinde Nando’ya romantizm ve heyecandan yoksun bir rutin içinde hapsolduğunu ve boşanmak istediğini söyler. Aynı gün beş yüz yılda bir gerçekleşen, bütün dünyanın izlediği bir ay tutulması yaşanmaktadır, tutulmanın etkisiyle zamanda oluşan bir hata Emma’yı 10 yıl öncesine, şimdiki aklıyla 20 yaşındaki bedenine geri götürür ve Emma için müthiş bir serüven başlar. Hayat ona, önündeki 10 yılda onu nelerin beklediğini bilmenin avantajı ile, kim olduğunu ve ne olmak istediğini yeniden ölçüp, tartması için bir şans daha vermiştir.